Bu Yemekleri Tekrar Isıtmak Sakıncalı! Sonuçları Çok Tehlikeli

Bazı besinleri tekrar ısıtmak çok zararlı. İşte yeniden ısıtıldığında tehlikeli hale dönüşen Türk mutfağındaki yemekler.

Bu Yemekleri Tekrar Isıtmak Sakıncalı! Sonuçları Çok Tehlikeli
Yayınlanma Tarihi : 21 Nisan 2022 11:27

Bazı günler fazladan yemek hazırlar, bir kaç gün tüketiriz. Ancak yapılan araştırmalar, pratik olduğunu düşünerek yaptığımız bu işlemin bazı zararlı sonuçlarını ortaya koydu.

Türk kültüründe yemek asla israf edilmez. Ya kalan yemekten başka yemek hazırlar ya da ertesi gün tekrardan ısıtır yeriz. Ancak bazı yemeklerin tekrar tekrar ısıtıldığında sağlığı zararlı olduğu kanıtlandı. Türk mutfağının genel kültüründe zeytinyağlı yemeklerin ılık veya soğuk yenilmesi yaygındır. Öyle ki zeytinyağlı yemekler soğuduktan sonra ısıtılmaz. Bu durum zararlı olduğu için değil, tadının anki kadar lezzetli olmadığı içindir. Elbette uzun süre buzdolabında bekletilmiş ve ısıtılmışsa yapısında yaşanan değişim sonucu zehirleme ihtimali de var. 

Vereceğimiz listedeki yemekler ise birbirinden oldukça farklı. Liste liste tekrardan ısıtıldığında zehir saçan yemekleri sıraladık.

Tekrar Isıtıldığında Zehir Saçan Yemekler

Tavuk

Tavuk, yüksek oranda protein içerir ve tekrar tekrar ısıtıldığında protein yapısı değişime uğrar. Bu değişim de gıda zehirlenmesine yol açar. Bu yüzden tavuklu yemekler devamlı sıcak yüzeyde veya tekrar tekrar ısıtılmamalıdır. Ayrıca uzun süre sıcak bir yüzeyde bekletildiğinde, tavuk bakteri üretmeye başlar.

Tavuklu yemeklerden tavuğu ayırarak, soğuk sandviç veya salata hazırlayabilirsiniz.

Pilav

Pirinç, bataklık ve kirli sularda yetişir. Bu yüzden pirincin beyazlığını artırmak ve zararlı toksinlerden arındırmak için uzun süre tuzlu ve sıcak suda bekletiriz. Ne yazık ki bu da yeterli değil. Pirinç pilavını tekrar tekrar ısıttığımızda pirinç içerisinde bulunan bazı bakteri sporları çoğalarak toksin üretimine neden olur.

Yumurta

Haşlanmış yumurta henüz sıcaklığı gitmeden tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Tekrar ısıtılan haşlanmış yumurta oksitlenerek toksin üretir. Bu yüzden yumurta sarısı mor veya yeşil renge döner. Bu da zehirlenmeye neden olur.

Mantar

Mantar yemekleri de tekrar tekrar ısıtılarak tüketilmemelidir. Tekrar ısıtılan mantar, toksinleri ortaya çıkartarak sindirim ve dolaşım sistemini olumsuz etkiler.

Nitrat İçeren Besinler

Başta ıspanak olmak üzere nitrat içeren besinler, tekrar ısıtıldığında, içeriğinde barındırdığı yüksek miktarda demirin oksitlenmesine yol açar. Bu da sindirim ve dolaşım sistemini olumsuz etkiler. Ayrıca kanserojen bir yiyeceğe dönüşür.