Bursa'da Ramazan Uysaloğlu Sanatını Sokaklarda İcra Ediyor

Bursa'da çocukluğundan beri sokaklarda resim yapan Ramazan Uysaloğlu sanatını sokakta icra ediyor. Görenler hayranlıkla onu izliyor.

Bursa'da  Ramazan Uysaloğlu Sanatını Sokaklarda İcra Ediyor
Yayınlanma Tarihi : 08 Ocak 2022 17:31

Marmara bölgesinin en büyük kentlerinden biri olan Bursa'da Ramazan Uysaloğlu eserleriyle görenleri büyülüyor. Sokaktan geçen genç yaşlı herkes onun çizimlerini hayranlıkla izliyor. Ramazan Uysaloğlu vatandaşların yoğun ilgisi altında resimlerini çizerek sanatını icra ediyor. Sosyal medyada da gündem olan Ramazan Uysaloğlu Bursa Sokaklarında İhlas Haber Ajansı muhabirinin objektiflerine takıldı.

İhlas Haber Ajansı'na çizimleri hakkında açıklamalarda bulunan Ramazan Uysaloğlu oldukça dikkat çeken bir anısını anlatmayı da ihmal etmedi. 

Bursa'da çocukluğundan beri sokaklarda resim yapan Ramazan Uysaloğlu, bazen bir cami bahçesinde, bazen çocuk parkında vatandaşların önünde resim çizerek bunları satıyor.

Hiçbir akademik resim eğitimi almayan Ramazan Uysaloğlu, 1986 yılında açılan, ancak çeşitli sebeplerle kapanan Ressamlar Sokağı'nda yetişti.

90'lı yıllarda sanatını sergileyen ustaların yanında onları izleyerek resim çizmeye başladığını söyleyen Uysaloğlu, yıllardır Bursa sokaklarında sanatını icra ederken, aynı zamanda çizdiği resimlerden para kazanıyor.

Resim sanatını yaşatmayı gaye edindiğini söyleyen Uysaloğlu, "Ressamlar Sokağı'nda yaklaşık 40 ressam arkadaşımız, ağabeylerimiz vardı. 2000 yılına doğru oradaki bazı ağabeylerimiz rahmetli oldu, bazıları kendi atölyelerini kurdu.

iha-20220108aw511621-3.jpg

Sokak dağılmış oldu. Ben açık havada resim yapmayı önemsiyorum. Gün ışığında, renkleri inceleyerek, insanların içinde, doğayı resimlerime yansıtmak için çabalıyorum.

O an ruh durumum nasılsa, bu tablolarıma yansıyor. Kullandığım renkler o an olumlu ve olumsuz düşüncelerimden kaynaklanıyor. İnsanlar sanatı ve sanatçıyı seviyorlar, resimlerimi çizerken yaşadığım duyguları, sanat aşkını onlara geçirebilmek istiyorum. İnsanlar resim, müzik gibi sanatlara ilgi göstermedikleri için şiddete meyilli oluyorlar. İnsanlar sanata ne kadar önem verirse dünya o kadar güzelleşir" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı