Buzdolabından uzak tutulması gereken besinler, zararlı hale dönüşüyorlar

Bazı besinleri buzdolabından uzak tutmak gerekiyor. Aksi takdirde besin değerleri yok oluyor.

Buzdolabından uzak tutulması gereken besinler, zararlı hale dönüşüyorlar
Yayınlanma Tarihi : 11 Nisan 2022 14:25

Yaz aylarında besinlerin bozulmaması için buzdolabını kullanıyoruz. Ancak bazı beslenme uzmanları her besinin buzdolabına konulmaması gerektiğini belirtiyorlar.

Buzdolabına konulan bazı besinler zararlı hale dönüşebiliyorlar.

Bu yüzden bazı sebze ve meyveleri buzdolabından uzak tutmakta fayda var. Eğer besin değerlerini dikkate alan biriyseniz buzdolabından uzak tutmanız gereken bazı besinler var.

Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir haberde buzdolabından uzak tutulması gereken besinlerin listesine yer verildi. Bu listedeki besinleri buzdolabından uzak tutun. Arkadaşlarınızı bu konu hakkında bilgilendirin. Onlar da bu besinleri buzdolabına koyuyorlarsa böylelikle bu besinleri buzdolabına koymaktan vazgeçerler. 
 

İşte daha önce belki de hiç duymadığınız buzdolabına konulmaması gereken besinler hakkındaki Hürriyet gazetesinde yayınlanan o haber

1. Soğan

Soğan kesinlikle buzdolabına konulmaması gereken besinler arasında yer alır. Soğanları buzdolabına koyduğunuz zaman yumuşak ve küflü hale gelir.

2. Muz

En sevilen meyvelerden biri olan muzu buzdolabında saklamak hiç doğru değil. Çünkü buzdolabında muzu saklamak olgunlaşma sürecini geciktirir. Muzun içerisindeki besin maddelerinin değerini kaybetmemesi için serin bir yerde olması daha iyi olacaktır.

3. Domates

Domates buzdolabında tadını kaybeder. Domatesin tadını veren olgunlaşmasıdır. Soğuk hava nedeniyle domatesin olgunlaşması durur. Zamanla dokusu bozulmaya başlar. Domatesi sepette saklamak en sağlıklı yol olacaktır.


4. Patates

Patatesler serin, kuru ve karanlık ortamda saklanmalıdır. Buzdolabında patateslerin tadı değişir ve yumuşar. Ayrıca soğuk ortamda nişasta şekere daha kolay dönüşecektir. Bunun için patatesleri buzdolabından uzak tutun.

5. Bal

Bal buzdolabında kristalize bir hale gelir ve koyulaşır. Bunun için yapmanız gereken tek şey oda sıcaklığında ve ağzını sıkı bir şekilde muhafaza etmek olacaktır.

Görüldüğü gibi bu besinlerin buzdolabına eklenmesi onları zararlı hale dönüştürmektedir. Siz siz olun bu besinleri buzdolabına eklemekten vazgeçin. Ayrıca arkadaşlarınızı bu içerikten mutlaka haberdar edin. Onların da bu besinleri buzdolabına koymamaları konusunda önceden uyarmış olursunuz