Canan Karatay bağırsak sağlığını bozan besini açıkladı! Sakın yemeyin

Canan Karatay, bağırsak sağlığına ve vücuda zarar veren besinler hakkında uyarılarda bulundu.

Canan Karatay bağırsak sağlığını bozan besini açıkladı! Sakın yemeyin
Yayınlanma Tarihi : 05 Nisan 2022 14:37

Günümüzde çok sayıda kişi bağırsak ve mide problemleri yaşıyor. Özellikle genç yaştaki çok sayıda kişide bağırsak problemleri baş göstermeye başladı.

Eskiden doğal beslenenlerin sayısı fazla olduğu için yaşam ömrü de uzundu. İnsanlar daha az hasta olur ve salgınlar da bu denli korkutucu olmazdı.

İnsanların ilaç kullanmaya gerek kalmadan iyileştikleri bir dönemden geçmiştik. İnsanların bağışıklık sistemi çünkü gerçekten çok güçlüydü.

Güçlü bir bağışıklık sistemi ise ancak sağlıklı beslenme ile elde edilebiliyor. Bu kapsamda da sağlıklı beslenme konusundaki bilgiler her dönem dikkat çekiyor.

Sağlıklı beslenme konusunda akla gelen ilk isimlerden biri olan Canan Karatay'ın herkesi ilgilendiren önemli bir uyarısı var. Özellikle bağırsak sağlığı konusunda Canan Karatay'ın herkesi ilgilendiren açıklamaları dikkat çekti.

20 HASTALIK HAKKINDA UYARILARDA BULUNDU

Şimdilerde günümüzde en çok dikkat çeken haberlerden biri de Glutenin neden olduğu hastalıklarla ilgili yapılan araştırmalar.

Canan Karatay çoğu doktorun söylemeye cesaret edemediği bilgiler vererek Glutenin neden olduğu hastalıklar hakkında açıklamalarda bulundu.

Canan Karatay'a göre Glutenin neden olduğu bilinen hastalık sayısı tam 20. İşte Canan Karatay'ın Glutenin neden olduğu hastalıklarla ilgili herkesi ilgilendiren önemli açıklamalarından bazı başlıklar.

Glutenin neden olduğu 20 hastalığı tek tek açıklayan Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Bunlar; ALS, dikkat dağınıklığı, otizm, diyabet, osteopeni, beyin bulanıklığı,kanser, sık sık hastalanma, süt ürünlerinde entolarans, büyüme geriliği, depresyon, mide bağırsak gazı, kısırlık, migren, sık sık düşük yapma, Alzheimer, sık acıkma, Parkinson, burun tıkanıklığıdır" diye konuştu. 

"MODERN BUĞDAY VE KURU MAYADAN YAPILAN EKMEK ZARARLIDIR" 

Ekmek ve unların büyük bir tuzak olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karatay'a, "Modern buğdaydan ve kuru mayayla yapılan ekmek zararlıdır. Modern buğday cüce buğdaydır, hibrittir. Hibrit olduğu için içinde gluten çok fazladır. İşte o gluten her türlü hastalığın sebebidir" ifadelerini kullandı. 

"BAĞIRSAKLARDAKİ DOST BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜYOR" 

Glutenin mikrobiyom dengeyi alt üst ettiğini belirten Prof. Dr. Karatay, "Çünkü gluten vücuda girdiği zaman bağırsaklardaki dost bakterileri öldürüyor. Mikrobiyom dediğimiz dengeyi alt üst ediyor, ondan sonra hastalıklar başlıyor, o yüzden ekmek yemeyin diyoruz. Çünkü Türkiye'de çok fazla ekmek ve unlu mamüller tüketiliyor" dedi. 

"BAĞIRSAKLARIN BOZULMASI DEPRESYON SEBEBİ" 

Gluten tahıllarda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karatay, "Onun için 'tahıl beyin' diyoruz. Ayrıca buğdaydaki lektin çok önemli. Bağırsakları bozuyor, bağırsakların bozulması beyni de etkiliyor. Depresyon ve aksiyete sebebi. Gluten her türlü tahılda var, unda var onun için ekmek yemeyin diyorum" dedi.

KAYNAK: İHA -AKŞAM- ULUSAL POST