Canan Karatay hastanenin yolunu unutturan besini açıkladı herkes yemeli

Zeytin ve zeytinyağı konusundaki açıklamalarıyla dikkat çeken Canan Karatay, bir kez daha ezber bozuyor. Canan Karatay hastanenin yolunu unutturacak besinin zeytin olduğunu açıkladı.

Canan Karatay hastanenin yolunu unutturan besini açıkladı herkes yemeli
Yayınlanma Tarihi : 17 Nisan 2022 22:52

Zeytin dünyanın en faydalı besinlerinden biridir. Türkiye'de de bolca yetişen zeytin hayati önem taşımaktadır. Zeytin ağaçlarının kesilmesine karşı çıkan vatandaşlar zeytinin en önemli besinlerden biri olduğunu belirtiyorlar. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytinle ilgili her gün yeni bir bilgi ve araştırma ortaya çıkıyor. 

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Zeytinin faydaları saymakla bitmiyor. En önemli faydaları arasında sindirimi kolaylaştırması yer almaktadır.

Zeytinin ayrıca cilt ve tırnak için de faydalı olduğu biliniyor. Özellikle saç sağlığı konusunda da faydalı olan zeytin uzun süre de tok tutmaktadır. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında özellikle sahurda bolca zeytin tüketmek gerekmektedir.

Kalp sağlığını da koruyan zeytin kan yapan özelliklere de sahiptir. Vücut gelişimine de olumlu etkileri bulunan zeytin doğamızdaki en mucize besinlerden biridir. 

CANAN KARATAY'DAN ZEYTİNE ÖVGÜLER

Canan Karatay'da zeytinle ilgili herkesin bilmesi gereken bazı bilgiler paylaştı. Canan Karatay'ın İHA'da yer alan açıklamaları gerçekten de  zeytinin ne denli mucize bir besin olduğunu ortaya çıkaran türdendi. 

canankaratay3.jpg

Zeytin ve zeytin yağının şifa olduğunu anlatan Karatay, zeytin tanesinde 5 kalori bulunduğunu söyledi. Zeytin ve zeytin yağının antioksidan olduğunu anlatan Karatay, ”Zeytin yağı kilo aldırmaz. Yediğimiz gıdaların bozulmamış olması gerekir.

Ekmek ve şeker tansiyonu yükseltir. Ekmek obezite sebebidir.

Bol ekmek ve şeker tüketimi kalp krizi riskini artırır. Ben kalp doktoruyum. Kalp krizi önlenebilir, ancak beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Kalp krizi bir anda gelmiyor.

20'li yaşlardan başlayan dengesiz beslenme 40'lı yaşlarda kalp krizi riskini artırıyor. Ekmeği az yiyeceğiz. Her gün 30-40 zeytin yiyin ve bol bol zeytin yağı kullanın. Ülkemiz zeytin ve zeytin yağı cennetidir.

Zeytin ve zeytin yağı üretimi ve pazarlanması desteklenmeli. Zeytin yaprağı çayı da bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. 2020 yılında kıtlık olacak. Amerika bunun hazırlıklarını yapmaktadır. Memleketimiz zeytin cennetidir. Zeytin sağlık getirir. Altın ve altın suyudur. Ülke ekonomisinde çok önemlidir. Her gün 30-40 tane zeytin yersek hastanenin yolunu unuturuz” dedi.

ARAŞTIRMALAR CANAN KARATAY'I DOĞRULADI

Canan Karatay'ı doğrulayan bir açıklamada İsveç'te yapıldı. Bilim insanları zeytinin mucizevi özelliklerini ortaya koydu.

GİMDES Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kâmi Büyüközer, ‘İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nde 8 bilim insanın 61 bin 471 kadın üzerinde yaptıkları araştırma kapsamında zeytinyağının kanser riskini yüzde 50’ye yakın azalttığı sonucunu vermiştir’ dedi

ZEYTİN ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

zeytin.jpg

Zeytin alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Eğer alacağınız zeytin ambalaj içerisinde satışa sunulmuşsa mutlaka ürünün etiketi üzerindeki üretim ve son tüketim tarihine bakınız. Besin değerinin yazılı olması da büyük önem taşımaktadır. Ayrıca satın alacağınız zeytinin kimyasal işlemlerden geçmemesine de dikkat etmeniz gerekmektedir. 

RENGİNE DİKKAT EDİN

Zeytin alırken rengine de dikkat etmek gerekmektedir. Sağlıklı zeytinin rengi çok daha parlaktır. Kaliteli ve iyi zeytinin daha canlı bir renge sahip olduğu bilinir. 

zeytin4.jpg

TAT TESTİ DE İŞE YARIYOR

Ayrıca uzmanlara göre kaliteli zeytinin tadı biraz acımsı olmalı.  Zeytinin tadına baktığınızda ağzınıza hafif acı bir tat geliyorsa bu zeytinin tam olgunlaşmadığını ve doğal olduğunu göstermektedir. Bu yüzden açıktan zeytin alıyorsanız renginden daha çok tadına da dikkat etmeniz gerekmektedir. 

LEZZETLİ ZEYTİN HANGİSİDİR?

Bir başka husus da hangi zeytinin daha lezzetli olduğuna dair husustur. Araştırmacılara göre kaliteli ve lezzetli zeytinin aslında en makbul olanı çekirdeği küçük olan zeytinlerdir. Çekirdeği küçük olan zeytinler çekirdeği büyük olanlara göre daha kaliteli ve daha lezzetli zeytinlerdir. 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı - Ulusal Post