Canan Karatay Ramazanda içilmesi gereken karışımı açıkladı

Ramazan ayının başlamasıyla milyonlarca kişi oruç tutmaya başladı. Canan Karatay, Ramazan ayında tuzlu su önerdi.. Nedenlerini bakın nasıl açıkladı

Canan Karatay Ramazanda içilmesi gereken karışımı açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 02 Nisan 2022 22:18

Ramazan ayı geldi. Milyonlarca kişi oruç tutuyor. Ramazanda sağlıklı beslenmek gerekiyor. Aynı zamanda da vücudun su miktarını iyi korumak gerek.

Havaların sıcak olduğu düşünülecek olursa gün boyu susamak mümkün oluyor. Bazı beslenme uzmanları Ramazan ayında tuzlu gıdalardan uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor. Aynı zamanda yağlı yiyeceklerden de. Çünkü yağlı yiyecekler gün boyu susamamıza neden oluyor.

Ramazan ayında sağlıklı bir beslenme için yediğimize ve içtiğimize dikkat etmekte fayda var. Sağlık ayı derler Ramazan ayı için. Bu yüzden oruç tutarken Ramazanın sağlıklı şifasından faydalanmakta yarar var.

Ancak oruç tutarken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar var. Canan Karatay, Oruç tutacaklara önemli tavsiyelerde bulundu. Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Canan Karatay özellikle herkesin tüketmesi gereken bir karışım verdi. Bu karışımın faydaları hakkında da açıklamalarda bulunan Canan Karatay üzerine basa basa anlattı üstelik bu önerisini.

CANAN KARATAY'DAN RAMAZAN ÖNERİLERİ

Prof. Dr. Canan Karatay, Ramazan ayı için uyarılarda bulundu. Karatay Ramazan ayı için şimdiden insanların vücutlarını hazırlaması gerektiğini belirterek, tuzlu su içilmesi tavsiyesinde bulundu.

KARIŞIMLA İLGİLİ BİLGİLER DE VERDİ


. Karatay, "Ramazan'a şimdiden hazırlamamız lazım. Hep onu söylüyorum; önceden hazırlamamız lazım. En önemlisi susuz kalmamak. Ramazan'da 12-18 saat oruç tutuluyor. Susuzluk aslında en büyük sıkıntı.

Çünkü akşama doğru başlayan baş ağrısının sebebi susuzluktur. Fakat daha önceden vücudumuz iyi biri şekilde sulandırılırsa, su tek başına değil.


Tuzla su birlikte vücuda girmeli. Vücudumuzun yüzde 60'ı sudur bu fakat bu sadece su değil. Tuzlu su, kaya tuzu ile birlikte. Bol kaya tuzu yemeklere koyulabilir. Şimdiden kaya tuzlu ayran içilebilir. Tabii ki su içilirse vücut hazırlanır. Dinçleşir, gençleşirsiniz" dedi.

RAMAZAN AYINDA UZAK DURULMASI GEREKEN İÇECEKLERİ DE AÇIKLADIOruç tutarken sağlıklı bir sahur yapmanın önemine de değinen Karatay, “Sağlıklı olan zaten iki günde iki öğün yemektir. Ramazan'da da sahurda da çok güzel bir şekilde Karatay kahvaltısı yapılabilir. Bol tereyağlı, bol zeytinyağlı, zeytin ve bir de peynir çok önemli. Tabii köfte de yapılabilir. Bunlar bol bol yenilebilir.


 

Şimdi Ramazan geliyor bunlar sabah kahvaltısında çok fazla yenilebilir. su içilebilir, süt içilebilir, çay içilebilir. Çay tabi ki şekersiz olacak ve lütfen gazlı, şekerli içeceklerden uzak duralım. Bunlar Ramazan boyunca herkesi susatır ve baş ağrısı yapar” ifadelerini kullandı.  

Kaynak: İHA.COM.TR

İlgili Haberler