Canan Karatay sağlıklı diye bilinen yumurtayla ilgili gerçeği açıkladı

Dünyada en çok tüketilen besinlerden biri de yumurta.. Canan Karatay yumurta hakkında ezber bozacak bir bilgiyi açıkladı

Canan Karatay sağlıklı diye bilinen yumurtayla ilgili gerçeği açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 31 Temmuz 2022 03:16

Yumurta dünya genelinde en çok tüketilen besinlerden biridir. Yumurta faydalı olarak bilinen en ucuz protein deposudur.

Daha önce Canan Karatay, yaptığı bir açıklamada protein tozlarının zararlı olduğunu ve hastalık saçtığını belirterek spor yapanlara protein tozu yerine yumurta tüketmeyi önermişti.

Canan Karatay'ın yumurta tüketenlere bir uyarısı daha var. Sözcü tarafından aktarılan bir haberde özellikle Canan Karatay, yumurtayı haşlayarak tüketenleri uyardı.

Konuyla ilgili açıklamasında Canan Karatay ''yumurta çok haşlandığı zaman, yumurta kavrulduğu zaman trans yağlar meydana geldiği için tehlikelidir'' uyarısında bulundu. Canan Karatay'ın uyarısı bu yönde peki. Yumurta nasıl haşlanmalı? Sağlıklı yumurta haşlamanın püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

thumbs-b-c-21a7943125a2c99d3912dff5857adeb6.jpg

Sağlıklı bir yumurtanın en az kayısı kıvamında olması önerilir. Ancak katı yumurtanın da zararı yoktur.

Kayısı kıvamında bir yumurta için su kaynadıktan sonra 4 dakika daha pişirmek yeterli olur. Ancak katı yumurta haşlamak için en az su kaynadıktan sonra 8 dakika kadar haşlamak gerekmektedir. Aksi takdirde yumurtanız istediğiniz kıvamı almamış olur. 

YUMURTA HAŞLARKEN ÇATLAMAMASI İÇİN BAZI PÜF NOKTALAR

thumbs-b-c-4e6c4daf4b4b58c5d4d18c258d7eb02d.jpg

Öte yandan yumurta haşlarken bazı durumlarda çatlama gibi sorunlar olur. Böyle bir durumla karşılaşmamak için üç yöntem var.

TUZ DÖKÜN

Yumurta haşladığınız suya 1 çorba kaşığı tuz dökün. Tuz yumurtanın çatlamasını önler ve kolay soyulmasını sağlar.

LİMON SIKIN

Limon suyu sıkmakta yumurta kabuklarının çatlamasını önleyecektir. Bu basit yöntem sayesinde de yumurta kabuklarının çatlamasını engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda yumurta çok daha kolay soyulur.

Üçüncü yöntem ise yumurta haşlarken haşlama kabına bir kaç adet kibrit çöpü atmak. Bu yöntemde yumurtanın çatlamasını engelleyecektir. 

Ayrıca yumurta tüketirken dikkat etmeniz önemli bir uyarı daha var. Çatlamış yumurtaları sakın haşlamayın yada omlet yapmayın. Çatlamış yumurta bakterilerle dolmuş ve zararlı hale gelmiş yumurtadır. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda vardır.