Canan Karatay'ın Açıkladığı En Sağlıklı Yemek! Herkese Öneriyor...

Canan Karatay tarafından önerilen öyle bir besin var ki kalpten beyine her derde deva. Peki böylesine faydalı besin nedir?

Canan Karatay'ın Açıkladığı En Sağlıklı Yemek! Herkese Öneriyor...
Yayınlanma Tarihi : 07 Şubat 2022 22:25

Işkın genellikle Doğu Anadolu bölgesinde çokça tüketilen sebzelerden biri. Canan Karatay bir çok kişi tarafından bilinmeyen Işkın hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yenişafak'ta da yer alan habere göre; Canan Karatay Işkın'ı herkese öneriyor. Çünkü Işkın gerçekten de faydalı bir besin.

Konuyla ilgili açıklamasında Canan Karatay "Üzerine yumurta gelince dünyanın en sağlıklı yemeğidir. Bir kere antioksidan, vitamin, C vitamini dolu"  ifadelerine yer veriyor.

IŞKIN BAŞKA NELERE FAYDALI?

3347921.jpg

Işkın'ı herkese öneren Canan Karatay açıklamasının devamında ışkın sebzesiyle ilgili detaylı bilgiler vermeyi de ihmal etmedi.

Işkınla ilgili kalp dostu olduğuna dikkat çeken Canan Karatay aynı zamanda Işkın sebzesinin kalbin yanı sıra karaciğere de faydalı olduğunu belirtiyor. Karatay'a göre Işkın beyin ve  tiroit içinde sağlıklı etkileri bulunan bir yiyecek. 

IŞKIN NERELERDE YETİŞİYOR?

Daha çok Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Işkın bu bölgede yayla muzu olarak da biliniyor.

Türkiye'nin bazı kentlerinde  yetişen Işkın'ın Ağrı, Muş, Bitlis, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Malatya, Tunceli, Hakkâri, Van, Erzurum, Iğdır, Kars, Sivas, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay'da Amanos dağı çevrelerinde yetiştiği belirtiliyor.

IŞKIN NASIL TÜKETİLEBİLİR?

Işkın tıpkı bir muz gibi de tüketilebilir. Işkın kabuğu soyulduktan sonra çiğ yenilen bir bitkidir. 

Ancak bazı bölgelerde Işkından reçelde yapılmaktadır. Doğu Anadolu bölgesinde ise kahvaltılarda yumurtalı olarak tüketilmektedir. 

İlgili Haberler