Çekirdeğini Sakın Yemeyin, Ölüme Sürükleyebilir

Mandalina kış aylarının vazgeçilmezi. Ancak çekirdeğini yememek gerekiyor..

Çekirdeğini Sakın Yemeyin, Ölüme Sürükleyebilir
Yayınlanma Tarihi : 13 Ocak 2022 20:52

Şimdilerde marketlerde, manavlarda ve pazarlarda yerini alan mandalina hakkında pek bilinmeyen bir gerçek ortaya çıktı. Bugüne dek çok sayıda kişi dikkat etmeden mandalinayı dikkatsizce tüketmişti. Ancak herkesi yakından ilgilendiren hayati bir tehlike ortaya çıktı. 

C vitamini deposu Mandalina özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.

Mandalinanın faydaları saymakla bitmiyor. Grip ve soğuk algınlığı gibi sorunlara karşı bedeni koruyor aynı zamanda cildimizi de kışın kötü etkilerinden koruyor.

Sindirim sistemine de faydalı olan mandalina kan şekerini kontrol altına alıyor. Demir emilimini artıran bu meyve aynı zamanda da göz hastalıklarını geciktiriyor.

Yaraların iyileşmesini sağlayan mandalina aynı zamanda da kemik erimesine karşı koruyucu bir meyve. Kansere karşı koruyucu kalkan olan mandalinanın ayrıca iştah kontrolünü de sağlıyor. Ancak mandalina yerken herkesin dikkat etmesi gereken bir şey var.2207128.jpg

 

Hürriyet'in aktardığı habere göre; Çekirdeksiz türleri de bulunana mandalinayı tüketirken çekirdeklerinin çıkarılması gerekiyor.  Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik'in uyarısına göre mandalinanın çekirdeği apandisit organının tıkanmasına yol açabiliyor.

NE OLABİLİR?

Ulusal Post'un derlemesine göre bu durum son derece büyük bir tehlikeye davetiye çıkarabilir. Çünkü Şiddetli ağrı ile kendini gösteren apandisit mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir sağlık problemidir. Bazı durumlarda apandisit patlaması nedeniyle can kayıpları yaşanabilmektedir. Bu nedenle apandisitin korunması büyük önem taşımaktadır.