'Cep Herkülü'nü Canlandıran Hayat Van Eck, Naim Süleymanoğlu'nu Temsil Etmeye Devam Ediyor

Genç oyuncu Hayat Van Eck, Naim Süleymanoğlu'nun hayatını anlatan 'Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu' filminde canlandırdığı role dair bilinmeyi anlatırken, hala Naim Süleymanoğlu'nu temsil etmeye devam ettiğini aktardı.

'Cep Herkülü'nü Canlandıran Hayat Van Eck, Naim Süleymanoğlu'nu Temsil Etmeye Devam Ediyor
Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2022 15:46

Hollanda'da doğan, Türkiye'de büyüyen genç oyuncu Hayat Van Eck, 'Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu' filminde canlandırdığı karakteriyle sadece Türkiye'de değil, dünyadaki tüm sinemaseverlerin beğenisini topladı. 

Anadolu Ajansı'ndan Betül Yürük'ün haberine göre; Dünya halterinin efsane ismi Naim Süleymanoğlu'nu canlandırdığı filmdeki performansıyla adından söz ettiren genç oyuncu Hayat Van Eck, "Onun ismini devam ettirmek, onu unutmamak için ve sadece Türkçe bilen, Türk toplumunun içinde, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde değil aynı zamanda uluslararası camiada onu temsil etmeye, onu anlatmaya devam ettiğim için çok mutluyum." dedi.

"Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu" filminin başrol oyuncusu Van Eck, New York'ta Türkevi'ndeki film gösteriminin ardından Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtladı.

Hollanda'da doğan ve Türkiye'de büyüyen 21 yaşındaki genç oyuncu, oyunculuk kariyerine devam ederken bir yandan da Berlin'de bilgisayar mühendisliği eğitimi alıyor.

Oyunculuk kariyerinin Türkiye'ye taşındıklarında annesinin kendisini bir ajansa yazdırmasıyla başladığını ve ilk kez 8 yaşında bir dizide rol aldığını anlatan Van Eck, "Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu" filmindeki tecrübelerini paylaştı.

"Marvel Filmlerinde Gördüğümüz Kas Kılıfı Giyerek Oynamadım"

Filmde rol almak için kendisinin başvuru yaptığını belirten Hayat Van Eck, filmin çekim sürecini şöyle anlattı:

"Hem fiziksel açıdan kendimi hazırlamak hem de bu rolden çıkamama dediğimiz olay, oyunun içinde durma oldukça zorlayıcıydı ama hepsini toplamda 1 yılı aşkın bir sürede tamamladık. Dünya vücut geliştirme şampiyonu Mehmet Kasapoğlu ile hazırlık sürecimiz oldu. Aynı zamanda merhum Naim Süleymanoğlu'nun küçük kardeşi Muharrem Süleymanoğlu ile halter çalışmaları yaptık. İzmir'de de halter çalışması yaptım. Haftada 6 gün antrenman yapmak şartıyla bu filme hazırlandım. İyi ki de böyle oldu, İyi ki de Marvel filmlerinde gördüğümüz kas kılıfı giyerek oynamadım. Çünkü bu zorlayıcı spor süreci, sadece karakter ve duygusal olarak Naim'i anlamamı değil, aynı zamanda onun az da olsa geçtiği fiziksel yoğunluğu ve fedakarlıkları da anlayabilme şansı verdi."

Naim'i sadece ortaokuldaki sosyal bilgiler kitabında Türkiye'ye altın madalyalar kazandırmış bir sporcu olarak tanıdığını ifade eden Van Eck, "Bir sporcunun hayatını oynayacağımı düşünüyordum ama senaryoyu okuduktan ve Naim Süleymanoğlu'nu tanıyıp onu çalıştıktan sonra bu işin sadece bir spor işi olmadığını, hatta spordan daha da öte bir insan hakları savaşçısını canlandıracağımı fark ettim. Bu sorumluluk ayrıca duygusal bir sorumluluktu çünkü, anne tarafımda göçmenlik de var. Dedemler Bulgaristan göçmeni, anneannemler Yugoslav göçmeni ve bir nevi kendi tarihimi, kendi bakışımın da bir parçasını temsil ediyor olacaktım." diye konuştu.

"Naim'i Oynamak Büyük Bir Onurdu"

Filmin tamamlanması ve gösterime girmesinin ardından benzerlik açısından muazzam tepkiler aldığını ve Bulgaristan göçmenleri arasında büyük bir sevgiyle kucaklandığını ifade eden Hayat Van Eck, "Bu benim için büyük bir onurdu, büyük bir başarıydı çünkü, gerçekten onu elimden geldiğince iyi bir şekilde temsil etmeye çalıştım ve bunu başardığım için de mutluyum." dedi.

Oyunculuk kariyerine devam edeceğini ama aynı zamanda kendisini matematiksel ve akademik alanda da geliştirmek istediğini söyleyen Van Eck, bilgisayar mühendisliği okuyup onu da bir meslek olarak yapmak istediğini anlattı.

Hollanda'dan Türkiye'ye taşındıklarında Türkçesini oyuncu Halit Ergenç'in oynadığı dizi ve filmleri izleyerek geliştirdiğini kaydeden Eck, bir gün mutlaka çok sevdiği ve saygı duyduğu Ergenç ile bir projede yer almak istediğini ifade etti.

Van Eck, en beğendiği kadın oyuncunun ise filmde Naim Süleymanoğlu'nun annesini canlandıran Selen Öztürk olduğunu dile getirdi.

"Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu" filminin sadece Türkiye sınırları içinde kalmayarak aynı zamanda okyanus ötesinde ABD'nin kalbi New York'ta Türkevi'nde gösterilmesinin bu filmin başarısını ortaya koyduğunu belirten Van Eck, "Naim Süleymanoğlu, kendisini bir gaye için feda etti, o bir kahramandı." dedi.

Hayat Van Eck, sözlerini şöyle tamamladı:

"Naim Süleymanoğlu, tüm vücudunu, tüm ruhunu, tüm enerjisini insanların sesini duyurmak, insanları kurtarmak için adadı... Çok klişe bir laf vardır. İnsanlar öldüğü zaman ölmez, unutulduğu zaman ölür diye. Onun ismini devam ettirmek, onu unutmamak için ve sadece Türkçe bilen, Türk toplumunun içinde, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde değil aynı zamanda uluslararası camiada onu temsil etmeye, onu anlatmaya devam ettiğim için çok mutluyum." 

Kaynak:Haber Kaynağı