Çiğ patatesin suyundan 1 yemek kaşığı içmek şıp diye o dertten kurtarıyor

Çiğ patatesin suyunun şaşırtan bir faydası ortaya çıktı. 1 yemek kaşığı içmek üstelik yetiyor

Çiğ patatesin suyundan 1 yemek kaşığı içmek şıp diye o dertten kurtarıyor
Yayınlanma Tarihi : 29 Ekim 2022 21:57

Patates en çok tüketilen sebzeler arasında yer almaktadır. Patatesle ilgili pek bilinmeyen bir bilgi paylaşıldı. Bu bilgi çok sayıda kişi tarafından da paylaşılınca bir anda popüler oldu.

Öncelikle bu kürü denerken dikkat etmelisiniz.

Kesinlikle filizlenmiş patates kullanılmamalı. İyi durumda, ezilmemiş, çürümemiş ve filizlenmemiş patatesten yapmak gerekiyor.

Genelde  1 yemek kaşığı tüketmek yeterli olsa da uzmanlar 1 bardak içilmesini öneriyor.

İşte patates suyu hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, patatesin kızartma, haşlama gibi tarifleri çok sevilen yiyeceklerin başında yer alırken, çiğ patates suyunun aç karnına içilmesi durumunda mideyi koruyup, bağırsak hareketlerini de düzenliyor. Çiğ patates suyu cilde çok iyi gelirken sindirim sistemi de düzenliyor.  

Patates suyunun bel ve sırttaki ağrıları azaltarak iltihapları kuruttuğu ortaya çıktı. Kabızlık, mide yanması, şişkinlik gibi sindirim sistemi problemlerine de deva oluyor. Ayrıca bağırsak hareketlerini düzenlerken, mide yanmasına da iyi geliyor.

SAFRAYI TEMİZLİYOR

Çiğ patates suyu, safranın temizlenmesine de yarıyor. Bunun yanı sıra kalın bağırsak ve böbreklerde bulunan atıkların dışarı atımını da kolaylaştırıyor. Tüm bunlara ilaveten idrar yolunda ve böbreklerde taş oluşumunu önler.

Yüksek miktarda potasyum içeren çiğ patates suyu, bu içeriği sayesinde yüksek tansiyon problemine iyi gelir. Tansiyon değerlerinin normal aralığa dönmesini sağlar, bu sayede olası kalp hastalıklarının riskini azaltır.

2 BARDAK ÇIĞ PATATES SUYU ASİDİ VÜCUTTAN ATIYOR

Gut hastalığını önleyen patates suyu, her gün düzenli olarak 2 bardak kadar içildiğinde eklemlerde birikmiş olan ürik asidin kristallerinden vücudu arındırıyor. Patates cilt yanıkları için inanılmaz fayda sağladığı belirtildi. Kesilmiş patates dilimleri güneş ya da sıcak su sonrası oluşan yanıklara bırakıldığında cildin daha hızlı iyileşmesini destekliyor. Morluklar için patates suyuna bir ped pamuğu batırıp gözün çevresine koyup 10 dakikada bir değiştirerek bu uygulama yapılabilir.

GÖZ ALTI HALKALARINA İYİ GELİR

Göz altı halkaları ve çizgileri için de doğal bakım olarak kullanılır. İçeriğindeki güçlü asidikler barındıran patates yüzeyin hızla yenilenmesini sağlar. 

PATATES SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Tüketirken patateslerin kırmızı yüzeyli olmalarına dikkat etmek gerekir. Sirkeli suda iyice yıkanan patatesler kabukları ile beraber meyve sıkacağında sıkılır. Çıkan suyu isteğe göre yarım bardak havuç suyu da ekleyebilirsiniz. 


Patates suyu zayıflamanın yanı sıra sağlıklı olmaya yöneltiyor. Patates suyu aç karnına tüketildiğinde dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. 
Patates suyu ile zayıflama . Ancak bunu gerçekleştirebilmek için patates uyu ile zayıflama yöntemlerini bilmek gerekmektedir.

ZAYIFLAMAK İÇİN PATATES KÜRÜ

Patates yağsız olması ve zengin lif yapısı ile kilo vermede etkili olmaktadır. Patates suyu ile zayıflayanlar 3 günde 5 kilo verdiklerini iddia ediyorlar. 


Kabukları soyulmuş çiğ ve yıkanmış patatesler katı meyve sıkacağından geçirilir. Tamamen suyunun çıkmasına dikkat edilmelidir. Patates suyunu aç karnına sabahları tüketmek gerekir.

Patates suyu hakkında bilmeniz gerekenler bu şekilde! Bu bilgileri arkadaşlarınızla da paylaşabilir ve onların da patates suyunun faydalarından yararlanmasını sağlayabilirsiniz. 

Kaynak: turkiyegazetesi.com.tr