Çocuklarda zekâyı artıran ve beyni güçlendiren 5 besin

Beyni güçlendiren aynı zamanda da zekâyı artıran bazı besinler var. İşte özellikle büyüme çağındaki çocukların tüketmesi gereken beyin dostu yiyecekler.

Çocuklarda zekâyı artıran ve beyni güçlendiren 5 besin
Yayınlanma Tarihi : 10 Ocak 2022 19:29

Herkes çocuğunun daha zeki olmasını ister. Öğrenme yeteneğini artırmak için ise elinden ne gerekiyorsa yapar. Yapılan bir çok araştırmada ise çocukların beyin gelişimi için beslenmelerinin büyük önem taşıdığı görüldü.

Akşam gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde beyni güçlendiren aynı zamanda da zekâyı artıran besinlere yer verildi.

İşte zekâyı artıran ve beyni güçlendiren 5 besin..

Kuru Üzüm: Şifa deposu kuru üzüm sadece bağırsak sağlığına iyi gelmez. Yapılan araştırmalara göre kuru üzümün kansızlığı önlediği aynı zamanda da beyne olumlu etkileri olduğu öğrenildi. 

Ceviz: En sevilen kuru yemişlerden biri olan ceviz görüntüsünden de anlaşılacağı üzere beyin için önemli bir besindir. Ceviz tok tutar ve bununla da kalmaz beyni güçlendirip , unutkanlığa da iyi gelir. 

Haşlanmış Yumurta. En ucuz protein depolarından biri olan yumurta bağışıklığı güçlendirmektedir. Algıyı artıran yumurta özellikle büyüme çağındaki çocuklara mutlaka yedirilmelidir. Japonya'da aileler çocuklarını günde iki haşlanmış yumurtayla mutlaka beslemektedir. 

Bal: Enerji kaynağı olan bal vücuda enerji vermekle kalmayıp aynı zamanda büyümeyi de hızlandırmaktadır. Beyin içinde olumlu etkileri bulunan bal tamamıyla hafıza dostu bir besindir. 

Süt ve Süt ürünleri: Özellikle kefir ve yoğurt bağırsakları korumaktadır. Bağırsaklar vücudumuzun ikinci beynidir. Sağlıklı bir bağırsak demek mutlu bir yaşam demektir. Sindirim sistemini koruyan yoğurt ve kefir gibi besinler aynı zamanda beyni de güçlendirmektedir. 

İlgili Haberler