Çok şaşıracaksınız domates ve salatalık birlikte yenilmemeliymiş nedenini bilmiyorduk

Domates ve salatalık birlikte tüketilirse aslında zararlıymış. Uzmanlar uyarıyor

Çok şaşıracaksınız domates ve salatalık birlikte yenilmemeliymiş nedenini bilmiyorduk
Yayınlanma Tarihi : 13 Kasım 2022 20:49

Domates ve salatalık birlikte tüketildiğinde aslında zararlı hale geliyormuş. Beslenme uzmanları bu konu hakkında herkesi uyarıyor. Genelde kahvaltıda birlikte tüketilen bu iki sebze aslında sağlık açından zararlıymış. 

Bu konuyla ilgili çok sayıda uzman görüşü de var.

Peki neden salatalık ve domates birlikte yenilmez?

Bu konuyla mynet.com sitesinde de bir içerik paylaşıldı ve domates ile salatalığı birlikte tüketenler uyarıldı

Salatalıklar ve domatesler birbirleriyle uyumlu değildir ve asla bir arada tüketilmemelidir. Mideye ulaştıklarında fermantasyon süreci başlar, karın boşluğunda sindirim için salınan asit birçok sindirim problemine neden olabilir. 

MİDESİ HASSAS OLANLAR DİKKAT

Öte yandan midesi hassas olanların da domates tüketmesinin sakıncalı olduğu belirtiliyor.

Domatesin bilinmeyen zararları

  • Reflüye Davet Çıkarır.
  • Eklem Ağrılarını Tetikler.
  • Böbrek Fonksiyonlarını Yavaşlatır.
  • Cilt Lekelerine Neden Olur.
  • Bağırsak Sağlığını Bozar.
  • Mesaneyi Yorar.
  • Alerjiye Sebep Olur.
  • Erkeklerde Prostat Hastalığı Oluşturur.

Salatalık tüketmenin de bazı zararları bulunuyor.

Habertürk'te yayınlanan bir içerikte bu konuyla ilgili de bilgiler paylaşıldı

Fazla tüketilen salatalık bedendeki sıvı oranını arttırabilir bu da kalp için zararlıdır. Salatalığın aşırı tüketimi halsizlik ve baş ağrısına neden olabilir. Salatalık fazla tüketildiğinde göz kızarması ve ağızda yaralar gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

BEBEKLERDE DOMATES TEHLİKESİ

Öte yandan bebeklere de domates verirken dikkat etmek gerekmektedir.

Nefisyemektarifleri.com sitesinde yer alan habere göre; Domates alerjen bir besindir. Ek gıdaya geçiş sürecinde bebeklere en son verilecek besin olarak bilinir.

Bunun nedeni ciltte oluşturabileceği kızarıklık ve tahriştir. Bağışıklık sistemini güçlendiren “histamin” maddesini içeren domates, çok fazla tüketimde ciltte tepkimeye neden olur.

DOMATES BAŞLI BAŞINA TÜKETİLDİĞİNDE İSE ÇOK FAYDALIDIR

Uzmanlara göre Lezzetli bu besin tansiyonu dengeler. Domates Şeker hastalarının kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Likopen ve lutein nedeniyle domates göz sağlığı içinde aynı zamanda son derece önemlidir. Öte yandan domates İçerdiği liflerden dolayı domates kabızlık sorunu yaşanmasının önüne geçer.

HATA YAPIYORMUŞUZ

Salatalık ve domatesi birlikte tüketerek aslında hata yapıyormuşuzHaberler.com'da yer alan bir haberde domates ve salatalığın birlikte tüketilmesinin verdiği zararlar hakkında bilgi verildi.

NEDEN BİRLİKTE TÜKETİLMELERİ SAKINCALI?

Bazı malzemeler salatada beraber kullanılmaya uygun değildir, örneğin domates ve salatalık kombinasyonu gibi. Bu sebzelerin her biri farklı sindirim süresine sahiptir ve malzemeleri bir araya getirmeden önce yediğimiz her gıdanın tam sindirim süresini bilmemiz gerekir.

BAŞKA UYARILAR DA VAR

Öte yandan uzmanların uyarıları sadece bununla sınırlı değil. Kavun ve karpuz gibi meyvelerin de birlikte tüketilmemeleri öneriliyor. Yapı bakımından birbirine benzeseler de iki meyvenin aynı anda tüketilmesi sağlık açısından zararlı.

Hatta iki besinin aynı anda tüketilmesi sadece mideye zarar vermiyor aynı zamanda bu iki meyvenin tüm besin değerini de ortadan kaldırmaya neden oluyor.

MUZLU SÜT İÇENLER DİKKAT

Son dönemde yeni moda da muzlu süt içmek oldu. İki besin karıştırılarak tüketiliyor. Oysa buda önerilmiyor. Çünkü muz ve sütün birlikte tüketilmesi sindirim sistemimize zarar veriyor. Bu yüzden iki besini birlikte tüketmemek gerekiyor.

İlgili Haberler