Covid-19'un sinema sektörüne etkisi ürküttü

Covid-19 salgınının sinema sektörüne etkileri tartışılmayacak ölçüde büyük. Covid-19 tüm alanları etkilediği gibi sinema sektörünü de derinden etkiledi.

Covid-19'un sinema sektörüne etkisi ürküttü
Yayınlanma Tarihi : 06 Kasım 2021 03:08

Tüm dünyayı sarsan, yaşam stilimizi baştan yazan Covid-19 birçok insanın sinema algısını da değiştirdi. Eskiden sinemalara gider, saatlerce salonlarda birbirini tanımayan insanlarla bir arada otururduk. Covid-19 hayatımıza girdikten sonraysa tanımadıklarımızı bir kenara bırakalım tanıdıklarımızla, sevdiklerimizle bile yan yana gelememeye başladık. Tabii ki sinema sektörü de bundan nasibini aldı.

Türkiye'de Covid-19 önlemleri çerçevesinde sinemalar ilk defa 17 Mart 2020'de kapatıldı. İlerleyen süreçte tekrar açılan sinemalar artan vaka sayıları ve ölümler sonucunda diğer birçok sosyal alanda alınan tedbirlerle birlikte kapatıldı. Dünyada da durum buna benzer şekilde vaka sayılarının durumuna göre açılıp kapanmalar şeklinde seyretti.

The Hollywood Reporter' yaptığı habere bakacak olursak Covid-19 sebebiyle kapatılan sinemalar ve yapım aşamasında duraklatılan filmler sonucunda sinema sektörü 2 ayda 5 milyar dolar seviyelerinde kayıp yaşadı.

Peki sinema sektöründeki bu değişimler izleyicileri nasıl etkiledi ?

Covid-19 nedeniyle insanlar sinemalardan uzun bir süre ayrı kaldı. Bunun yanı sıra evlerde izole geçen süreçte insanlar zaman geçirecek aktiviteler aradı. Sonuç olarak online dizi-film sektörü ciddi anlamda ilgi görmeye başladı. Ülkemizde de hizmet veren birçok online platform değer kazandı.

İzole günler sona erdiğinde sinema sektörünün eskisi kadar rağbet görüp görmeyeceğiyse meçhul bir durum. İnsanlar online dizi-film platformlarına bu kadar alışmışken bunlardan vaçgeçmeleri kolay olmayacak gibi duruyor. Bunun sonucunda da sinema sektörünü ilerleyen yıllarda bir çöküş bekliyor olabilir.