Çürümüş Domatesi Çöpe Atmayıp Ürettikleri Şeyle Şaşkına Çevirdiler

Domates genelde çürüdüğünde çöpe atmış olduğumuz bir sebzedir. Ancak bilim insanları çürüyen domatesi atmayarak yaptıkları şeyle şaşırttılar.

Çürümüş Domatesi Çöpe Atmayıp Ürettikleri Şeyle Şaşkına Çevirdiler
Yayınlanma Tarihi : 17 Ağustos 2021 15:37

Domates çürüdüğünde kötü bir görüntüye sahip olduğu için genelde onu çöpe atarız. Ancak domatesten bilim insanları imkansız bir şeyi ürettiler.

Çürüyen domatesten üretilen elektrik bilim dünyasında da şaşkınlık yarattı. Mynet'in haberine göre çürüyen domatesin çöpe atılmaması gerektiğine dair bir haber yayınlandı. Haberde çürüyen domatesten neler yapılabileceği sıralanırken en ilginci isi elektrik üretilmesiydi.

Yaşadığımız çağ için elektriğin ne kadar önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bilim insanları da elektrik üretiminde farklı kaynaklar bulmak için çalışmalar yapmaya devam ediyorlar.

Bu çalışmalardan birinde de 1 gram çürük domatesten 30 watt enerji üretilebileceklerini keşfettiler. Domatesin doğal yapısı, özellikle kırmızı rengini sağlayan likopen adlı bileşik, elektrik üretimini sağlıyor.

Bilim insanları domateste bulunan organik bileşiklerin bağlarını kırarak, bakterilerle oksitlenmesi neticesinde mikrobik özellikte elektrokimyasal hücre ürettiler.

Ürettikleri bu hücreleri kullanarak da elektrik üretmeye başladılar.

Bu sistem şu an için sadece Amerika’nın Florida eyaletinde kullanılıyor ancak yaygınlaşırsa tüm dünyada kullanılabilir.

PEKİ ÇÜRÜYEN DOMATESTEN BAŞKA NELER YAPILABİLİR?

Çürüyen domatesten hiç bir şey yapılamaz diyenler olsa da bir çok kişi çürümüş kısımlarını temizleyerek bu domatesleri israf etmek yerine değerlendirip salça yapıyorlar.

Cilt maskesi yapanlar bile var çürüyen domatesle.

En ilginci ise domates fidesi yetiştirmek. Evet çürüyen domatesleri çöpe atmak yerine onları değerlendirip fide üretiminde kullanıyorlar.

Bunun içinde çok basit bir yöntem var.

Çürüyen domatesten fide nasıl yetiştirilir?

Domateslerin çürüyen yerlerini temizleyip halka şeklinde domatesi keserek toprağa gömelim. İsterseniz saksıya da gömebilirsiniz. Düzenli olarak sulama işlemi yapalım. Güneş gören bir yerde bu işlemi uygularsak daha etkili sonuç alabiliriz. Ardından büyüyen domates fidelerini uygun bir şekilde yeni yerlerine yerleştirerek üretime geçebiliriz :)

Balkonda - bahçede veya terasta domates yetiştirmek hiç zor olmasa gerek :) Bir çok kişi evde saksısında domates yetiştirerek ev ekonomisine katkı sağlayabiliyor :

Görüldüğü gibi çürüdü diye çöpe atılan domates aslında çok değerliymiş:

Not: Domates israfı başta olmak üzere gıda israfını önlemek için çok fazla almak yerine  o güne veya o haftaya yetecek şekilde gıda alalım. Dünyanın dört bir yanında gıda israfı devam ederken büyük bir bölümünde ise açlık krizi baş göstermektedir. Küresel ısınmanın etkisini artırdığı günümüzde gıda israfı büyük bir felaketin aslında baş sorumlularından biridir.

Kaynak: MYNET - ULUSAL POST

İlgili Haberler