Depresyon riskini yüzde 50 azaltan 3 yiyecek

Depresyon günümüzde çağımızın hastalığı. Depresyona yakalanma riskini ise azaltan yiyeceklerin başında ise balık geliyor. Peki hangi yiyecekler depresyon riskini yarıya indirir? İşte bilmeniz gerekenler

Depresyon riskini yüzde 50 azaltan 3 yiyecek
Yayınlanma Tarihi : 22 Ocak 2022 22:55

Günümüzde çok sayıda kişi depresyon sorunuyla boğuşuyor. Depresyonu önleyen bazı yiyecekler ise dikkat çekiyor. Bu listenin başında balık başı çekiyor. Şimdiye kadar kabak çekirdeği gibi besinlerin de depresyona iyi geldiği belirtiliyordu.

Akşam gazetesinde yayınlanan habere göre; Depresyondan koruyan yiyecekler arasında balık, d vitamini ve tam tahıllar yer alıyor.

Balıklar arasında özellikle somun ve ton balığı depresyona karşı fayda sağlıyor.

D vitamini ise ruh halini düzenleyerek aynı zamanda kronik yorgunluğu önlüyor. Bununla da kalmıyor beyni kontrol altına alarak kaygı bozukluğunu ortadan kaldırıyor. 

681560.jpg

Tam tahıllar arasında yer alan Çavdar, buğday, pirinç, arpa gibi tam tahıllar kan şekerini kontrol altına alırken aynı zamanda yüksek lif içeriği sayesinde kilo vermeye yardımcı oluyor. Ancak bununla kalmıyor bu tahıllar ruh halini de dengeliyor. 

Yüksek enerji kaynağı olan bu besinler vücudun daha dinç olmasını sağlıyor.

DEPRESYONA NEDEN OLAN YİYECEKLER?

1124138.jpg

Depresyona neden olan yiyecekler arasında ise aşırı hamur işleri, yağlı yiyecekler ve kızartmalar başı çekiyor. Bu besinler sadece kilo alımına neden olmuyor. Aynı zamanda vücudu yorarak ilk önce sindirim sistemini sonra da sinir sistemini etkiliyor. Unutmayın mutlu bir bağırsak mutlu bir beyin demektir. Vücudumuzun ikinci beyni olan bağırsakları korumak için bu tür besinlerden uzak durmak gerek.