Dikkat etmezseniz yaptığınız konserve sizi zehirleyebilir mutlaka bu püf noktalarını bilin

Patlıcan konservesi ve domates konservesi gibi yiyecekler Türk mutfağının turşu kadar en çok yaptığı kışlık yiyecekleridir. Ancak dikkat edilmezse konservede zehir tehlikesi oluşabiliyor.. Bu yüzden bu püf noktaları öğrenin

Dikkat etmezseniz yaptığınız konserve sizi zehirleyebilir mutlaka bu püf noktalarını bilin
Yayınlanma Tarihi : 17 Ağustos 2021 22:08

Konserveler genelde yaz aylarında hazırladığımız kış aylarında ise sebzelerin pahalı olması nedeniyle onların yerine tüketmemize yarayan yiyeceklerdir. 

Şimdilerde patlıcan konservesi ve domates konservesi gibi yiyecekler derin dondurucuların hayatımıza girmesiyle birlikte pek yapılmıyor olsa da hala bu yiyeceklerden yaz aylarında yapıp kış aylarına hazırlık yapan ev hanımları vardır.

Konserveler konusunda bir çok uzmanın uyarısı var. En büyük uyarıları ise gerek evde yapılan gerekse marketlerden alınan konservelerle ilgili. Konservenin bozuk olup olmadığını anlamak aslında çok basit

*****

Haber7'de yer alan habere göre Konservelerin bozuk olup olmadığını için kutunun görüntüsüne bakmak yeterli oluyor eğer Kutunun alt ve üstü içeriye doğru düz ise konserve bozuk değil ve o konserve rahatlıkla alınabilir.

BASKI YAPIP ŞİŞMESİNE DİKKAT

Eğer konserve Dışa doğru bombe yapıp yani baskı yapıp şişmiş ve de kabarmışsa, konserve emin olun bozuktur. Bir başka önemli detayda eğer kutu açılırken ses yapıp hava çıkarsa o konserve de bozuktur bu yüzden o konserveyi de tüketmeyiniz..

KONSERVELERİNİZİ UYGUN YÖNTEMLE HAZIRLAYIN

Konserve hazırlanmasıyla ilgili Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Füsun Cömert bu konuda herkesin bilmesi gereken detayları açıkladı:

Konservede kullanılacak olan kavanozlar yapım öncesi kaynatılmalıdır **

Konserve yapıldıktan sonra ise basınçlı bir ortamda tencere gibi bir ortam içerisinde bir süre ısıtılarak bakteri sporlarını yok etmek gerekmektedir ***

Ev tipi veya sanayi tipi konserveleri tüketmeden önce kapaklarını kontrol etmek gerekiyor ***

Kapaklarda bombeleşme olması içindeki bakterilerin ürediği ve bir gaz oluşturduğunun göstergesidir.. 

Böylesi bir konserve hemen imha edilmelidir.. Konserveler tüketilmeden önce 10 dakika olarak kaynatılmalıdır.. Korunma anlamında bu yöntem çok değerlidir.. 

KONSERVE YAPARKEN MUTLAKA UYGULAMANIZ GEREKEN 5 KURAL

** Konserve yapımında kullanacağınız Sebze ve meyvelerin taze olmasına ve küflü olmamasına dikkat edin

*** Mutlaka Isıya dayanıklı cam kavanoz kullanın plastik gibi ürünlerden ise kesinlikle uzak durun.

*** Cam Kavanozlar mutlaka kaynatılmalı - 10 dakika gibi bir süre yeterli olacaktır. Kapaklar paslıysa kesinlikle kullanılmamalıdır.

*** Sebze ve meyveleri mutlaka 15 ile 20 dakika arasında kaynatmaya özen gösterilmelidir. 

*** Konserve açıldıktan sonra da mutlaka hemen tüketilmeli asla günlerce bekletilmemelidir. Bazı kişiler bir konserveyi üç gün gibi bir sürede kullanmayı tercih ediyor bu hatadan kaçınmak gerekmektedir.

İlgili Haberler