Diyanet'in yeni fetvası gündem oldu! Fetvaya göre Bunları yemek haram!

Diyanet İşleri Başkanlığı uzun bir süredir Türkiye'deki kafe ve restoranlarda da bulunan Türk mutfağının menüleri arasında yer alan bazı yiyecekler için fetva yayınladı..

Diyanet'in yeni fetvası gündem oldu! Fetvaya göre Bunları yemek haram!
Yayınlanma Tarihi : 26 Ağustos 2021 18:06

Domuz etinin haram olduğunu herkes biliyor. Ancak bazı yiyecekler konusunda vatandaşların kafası karışıyor. Diyanet'ten bilgi almak içinde çok sayıda soru yöneltiyorlar.

Diyanet işleri de gelen sorulara yanıt veriyor. Bugün ise Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan bir haberde haram olan yiyeceklere ilişkin fetvaya yer verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı; “Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa vb. gibi deniz ürünleri yenilebilir mi?” sorusuna cevap verdi..

İşte Diyanet’ten yapılan açıklama:
 
“Kur’an-ı Kerim’de, denizden elde edilecek yiyeceklerin helal olduğu bildirildi. (Mâide, 5/96; Fâtır, 35/12). Hz. Peygamber de (s.a.s.),

“Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir.” (Ebû Dâvud, Tahâret 41) buyurdu. Hanefi mezhebi, zikredilen naslarda helal olduğu belirtilen “deniz hayvanları” ifadesi ile balık türünün kastedildiği, dolayısıyla balık sınıfına girmeyecek midye, karides, kalamar, yengeç, ıstakoz gibi deniz hayvanlarının helal olmadığı görüşünü benimsemiştir (Kâsânî, Bedâi’, V, 35).

Şafii mezhebinde, konu ile ilgili şöyle bir ayrım yapılmıştır: Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor veya sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve de ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir.

Ancak aslen suda yaşayan fakat karada yaşayabilme özelliğine de sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenilen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartı ile helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır. Buna göre kurbağa, yengeç, kaplumbağa veya su yılanının yenmesi helal değildir (Remlî Nihayetu’l-Muhtac, VIII, 113,150-152.).”

Diyanet tarafından yapılan bu açıklama Cumhuriyet Gazetesi - İnternet Haber - Gerçek Gündem gibi haber siteleri tarafından da haberleştirildi..