Diyetisyen Melisa Karataş, Türk Kahvesinin Bilinmeyen Etkisini Açıkladı

Kahve tüketiminin kanser türleriyle olan ilişkisinin tıp dünyasındaki çalışmalara konu olduğunu belirten Diyetisyen Melisa Karataş şaşırtacak bilgiler verdi. Türk kahvesinin bilinmeyen faydalarını sıraladı.

Diyetisyen Melisa Karataş, Türk Kahvesinin Bilinmeyen Etkisini Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 01 Mart 2022 22:04

Türk kahvesi kuşkusuz Türk mutfağında büyük bir yer tutar. İster sabah kahvaltı sonrası ister akşam yemeği sonrası tüketilsin kahve vazgeçilmezlerimiz arasında yer alır. Bugüne dek Türk kahvesinin faydaları hakkında sayısız araştırma yapıldı.

Yapılan bir çok araştırmada Türk kahvesinin faydaları sıralandı. Bunların arasındaki en önemlisi hafızaya iyi gelmesi gösteriliyordu.

Ayrıca Türk kahvesinin baş ağrısına iyi geldiği de bir çok kez kanıtlanmıştı. Ancak Türk kahvesinin başka faydalarının da olduğu ortaya çıktı.

Özellikle bugün çok sayıda gazete tarafından yayınlanan bir haber sosyal medyada da  gündem olurken özellikle de Türk kahvesi severler tarafından o haberler büyük ilgi gördü.

İhlas Haber Ajansı alanında uzman bir isimle röportaj yaptı. Diyetisyen Melisa Karataş, Türk kahvesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak bugüne dek bilinmeyen faydalarını tek tek anlattı.

Üstelik bu açıklamalarını güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilerle derleyerek yaptı. Peki Osmanlı'dan günümüze asırlardır sofralarımızdan eksik olmayan Türk kahvesi hangi rahatsızlıklara iyi geliyor? Türk kahvesinin vücut üzerindeki etkileri neler? Türk kahvesinin pekte bilinmeyen özellikleri neler? Ayrıntılar haberimizde.

thumbs-b-c-0c6c98eee9f9fe250fbede101cccfe58.jpg

Melisa Karataş, "Genel olarak, Türk kahvesi olarak da bilinen kahvenin tüketimindeki 1 porsiyonluk artış ile kanser riskinde yüzde 3'lük azalma gözlemlenmiştir" dedi.

 Dyt. Melisa Karataş, kahvenin kanser oluşumunu önlemek başta olmak üzere birçok hastalığı önleyici etkisinin bulunduğunu açıkladı. Türk kahvesinin kahvaltından sonra telvesiyle birlikte tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

Diyetisyen Melisa Karataş, Türk kahvesi tüketiminin 1554 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nda açılan bir kahvehane ile başladığını hatırlatarak, "Türk kahvesi Osmanlı'dan günümüze sevilerek tüketiliyor. Her yıl kişi başı tüketimin arttığını da görüyoruz. Bugün Türk kahvesi, kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Kültürümüzün vazgeçilmezi olan kahve sağlığımız için altın kadar değerlidir. Hele ki telvesiyle içilirse. Türkçede günün ilk öğünü anlamına gelen "kahvaltı" sözcüğü kahve altı yani kahve içimi öncesi yenen yiyecekler demektir. Sabah kahvaltısından sonra her derde deva olan Türk kahvesi içilmesi son derece sağlıklı bir alışkanlıktır. Kahve içeriğinde bulunan güçlü antioksidanlar sayesinde antikanserojen etki göstermektedir" şeklinde konuştu.

thumbs-b-c-90af467dfc6f62060d6fd271585c7b55.jpg

Kansere karşı etkili olabilir

Diyetisyen Melisa Karataş, kahve tüketiminin kanser türleriyle olan ilişkisinin tıp dünyasındaki çalışmalara konu olduğunu belirterek, "Farklı kanser türleri üzerinde yapılan çalışmalar incelendiğinde kahve tüketimi mesane, meme, farinks, yanak, kolorektal, endometrial, özofajiyal, hepatoselüler, lökemik, pankreas, prostat kanseri riskiyle ilişkilendirilmiştir. Genel olarak, kahve tüketimindeki 1 porsiyonluk artış ile kanser riskinde yüzde 3'lük azalma gösterilmiştir" ifadelerini kullandı.

Kalp krizi riskini azaltabilir

Düzenli kahve tüketiminin kalp damarlarında biriken kalsiyumu azalttığını söyleyen Diyetisyen Melisa Karataş, "Kalp damarlarında biriken kalsiyumu kahve tüketerek uzaklaştırabiliyoruz, bu durumda kalp krizi riskini azaltmış oluyoruz. Kahve tüketim sıklığı artan bireylerin iyi kolesterol değerinde anlamlı bir artış oluyor.

Kronik hastalıklarla negatif ilişkili olduğu öne sürülen çay ve kahve tüketiminin yüksek vitamin ve polifenol içerikleri sayesinde kardiyovasküler hastalıklar üzerinde faydalı olduğu tespit edildi. Bu nedenle kardiyovasküler hastalıklar söz konusu olduğunda kahve tüketimini tavsiye edebiliyoruz. Kalp rahatsızlığı olan kişilerin kahve tüketimi konusunda diyetisyenlerine gerekli açıklamalarda bulunup, görüş almaları yerinde olacaktır" diye konuştu.

Tip 2 diyabeti önler

Kahvenin trigliserid seviyesini düşürmeye yardımcı olduğunu ifade eden Diyetisyen Melisa Karataş, şu bilgileri paylaştı:

"Kahvenin içerisindeki antioksidanların glukoz metabolizmasını ve insülin duyarlılığını geliştirebileceği saptanmıştır. Şekersiz kahve günde 2-3 bardak içildiğinde şeker hastalığı oluşumunu yüzde 25 ile yüzde 50 oranında azaltarak, kan şekerinin yükselmesini engelliyor. Kafein içeriğine bağlı olmaksızın şekersiz kahve tüketmek de tip 2 diyabet riskini azaltıyor."

Metabolizmayı hızlandırıyor

thumbs-b-c-ce5d9f9a759cf5a4b3b5441b16df0bac.jpg

Kahve tüketiminin vücut ısısını artırarak metabolizma hızını yüzde 10 oranında artırdığını vurgulayan Diyetisyen Melisa Karataş, "Kahve tüketmek açlık duygusunu baskılayıp yağ yakım sürecine katkı sağlıyor. Kas gelişimi için spor yapanlara tavsiyem, spora başlamadan önce yüksek kafein içeriğine sahip bir kahveyi tüketmeleri.

Gün boyunca zinde kalmak isteyenler için ise her kahvaltıdan sonra bir fincan kahve tüketimini tavsiye ediyorum.

Kalp hastalıkları, kemik erimesi, migren, demir eksiliği, ülseri olanların ise kahve tüketmeden önce mutlaka bir diyetisyenden görüş alması gerekiyor" diyerek sözlerine noktaladı.

Kaynak:  ULUSAL POST - İHA - Fotoğraflar: A.A- İHA - 

Diyetisyen Melisa Karataş, Türk Kahvesinin Bilinmeyen Etkisini Açıkladı

İlgili Haberler