Domates ve soğan hakkında pek bilinmeyen gerçek usta aşçılar açıkladı

Domates ve soğan Türk mutfağında çokça tüketilen iki besin. Soğan ve domates hakkında usta aşçılar kimsenin pek dikkat etmediği bir mutfak tüyosu verdi.

Domates ve soğan hakkında pek bilinmeyen gerçek usta aşçılar açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 02 Nisan 2022 19:40

Domates ve Soğan, Türk mutfağında genişçe yer tutan iki besindir. Domates ve soğan bir çok yemeğe lezzet katmaktadır. Yapılacak bir salatada bile bu ikili yan yanadır. Yemeklerde de bu iki çok kez buluşmaktadır.

Örneğin yapılan menemende domates ve soğan yine  bir araya gelmektedir. Ya da yapılan bir türlü yemeğinde..

Domates ve Soğan hakkındaki şaşırtıcı bir ortak özellik daha var.

USTA AŞÇILAR UYARIYOR

Soğanın kesinlikle buzdolabına kaldırılmaması gerekiyor. Buzdolabına kaldırılan soğan tüm besin değerini kaybediyor. İçi büzüşmeye başlıyor. Sonrasında ise soğan kullanılamayacak hale gelerek çürüyor.

DOMATESTE DE AYNI DURUM GEÇERLİ

Çok sayıda kişi büyük bir hata yapıyor. Domatesin buzdolabına konulması tehlikeli bir alışkanlık.

Peki neden domates buzdolabına konulmamalı?

Ensonhaber'in aktardığına göre;  Domates, buzdolabında tüm tadını kaybeder. Dolaptaki soğuk hava olgunlaşma evresini durdurur. 

Besin değerini yok etmemek için domatesin bu yüzden buzdolabından uzak tutulması gerekiyor. Eğer domatesinizin içinin geçmesini istemiyorsanız kesinlikle buzdolabından uzak tutmalısınız.

İşte bu yüzden soğan ve domates yine bir ortak noktada buluşuyorlar. Çok sayıda usta aşçı domates ve soğanı kesinlikle buzdolabından uzak tutuyor.

DİLİMLENEN DOMATES VEYA SOĞAN NE YAPILMALI?

Bazı durumlarda ise dilimlenen domates ya da soğanın bir saklama kabı içerisinde buzdolabına kaldırıldığı görülüyor. Ertesi gün ise gerek domates gerekse soğan tüketiliyor.

Bunu da sakın yapmayın. Dilimlenen domates veya soğan en geç 15 dakika içerisinde tüketilmelidir. Aksi takdirde mide ve bağırsak sağlığınıza bu iki besini tüketerek zarar verebilirsiniz. 

İlgili Haberler