Döviz fırlayınca Bulgarlar Türk Pazarlarında Ne var ne yok aldı! Şu Harcanan Rakama Bakın!

Türk lirasının değer kaybetmesi Bulgaristan'da yaşayanlara yaradı. Türkiye'ye gelip pazarda ne var ne yok alıyorlar.

Döviz fırlayınca Bulgarlar Türk Pazarlarında Ne var ne yok aldı! Şu Harcanan Rakama Bakın!
Yayınlanma Tarihi : 04 Aralık 2021 20:20

Türkiye'de vatandaşın alım gücü düşerken yurt dışından gelenlere ise Türkiye cennet olmuş durumda. Çevre ülkelerden Bulgaristan ile Kuzey Makedonya ve Sırbistan gibi ülkelerden  yoğun bir şekilde Türkiye'ye alışverişe gelenler var.

Alışverişlerde rekor denecek oranda harcamalar yapan turistler adeta Türk pazarlarını talan ediyorlar. Türkiye'deki vatandaşlar ise asgari ücretle geçim derdine düşmüş durumda.

Euro'nun lira karşısında rekor denecek seviyede değer kazanması ise turistlere yaradı... İhlas Haber Ajansı tarafından geçilen haberde Edirne'ye gelen Bulgar vatandaşlarının yaptıkları alışverişe yer verildi.

Bulgaristan'ın para birimi olan leva, TL karşısında değer kazanınca, Bulgar vatandaşlar Edirne'ye akın etti. İğneden ipliğe birçok ihtiyacını buradan karşılayan Bulgaristan vatandaşları, pazarda adım atacak yer bırakmadı, taşıyabildikleri kadar alışveriş yaptı. Ulus pazarındaki yoğunluk, kentin en işlek caddelerinden biri olan Saraçlar Caddesinde de yaşandı. Hem giyecek hem de yiyecek ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgaristan vatandaşları, esnafın yüzünü de güldürüyor.


"GÜZEL PARA BIRAKIYORLAR"
İşlerinin çok iyi olduğunu söyleyen esnaf Salim Mızrak, Edirne esnafının alışveriş hareketliliğinden memnun olduğunu ifade etti. Mızrak, Bulgaristan vatandaşlarının her şeyi ucuza alıp gittiklerini anlattı. Bir başka esnaf Bekir Kayan da pazarın çok kalabalık olduğunu belirterek, “Bulgaristan vatandaşları iyi ki geliyorlar. Çok memnunuz, güzel para bırakıyorlar” açıklamasında bulundu.


"PAZARDA 3 BİN TL HARCADIM"
Bulgaristan vatandaşı Hüseyin Haliloğlu da pazarda alışveriş için 3 bin TL harcadığını söyledi. Bir başka Bulgaristan vatandaşı da, “Aklınıza ne gelirse her şeyi buradan alıyoruz. Tüm ihtiyaçlarımızı buradan karşılıyoruz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA