Dr. Nazlı Çelik Karaciğeri Temizleyen ve Vücuttan Toksin Atan Süper Yiyecekleri Açıkladı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Nazlı Çelik, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan organların (karaciğer, böbrek, bağırsaklar, akciğer, deri) işleyişlerini iyileştirmenin gerekli olduğunu vurguladı.

Dr. Nazlı Çelik Karaciğeri Temizleyen ve Vücuttan Toksin Atan Süper Yiyecekleri Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 02 Şubat 2022 20:39

Toksinler bedeni yoran zararlı zehirlerdir. Vücut içerisinde çeşitli hastalıklara da yol açan toksinlerden vücudu korumak ise bazı besinlerle mümkün. Toksinler vücudumuza zararlı besinler ve çevresel faktörlerle giriş yaparlar. 

Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Zamanla karaciğer yorulmakta ve yağlanmaktadır. Vücut toksinlerle dolunca en büyük zarar gören organlardan biri de karaciğerlerimiz ve bağırsaklarımız olur.

Her iki organın sağlıklı olması büyük önem taşımaktadır. Karaciğer sağlığıyla birlikte böbreklerimiz ve akciğerlerimiz de toksinler nedeniyle sıkıntı yaşayabilmektedir.

Karaciğer de oluşan sorun aynı zamanda cilt ve deri üzerinde de sorunların yaşanmasına neden olur. Vücudumuzun korunması için sporun önemi kadar yediğimiz içtiğimiz yiyeceklerde büyük önem taşır. Bu konu hakkında uzman bir isim herkesi ilgilendiren önemli bilgilere yer verdi.

İhlas Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Nazlı Çelik vücudun toksinlerden arınmasına katkı sağlayacak yiyeceklerle ilgili bir liste paylaştı. Daha anlaşılır olması için Çelik, toksinleri, "Mikroorganizmaların salgıladıkları birtakım zehirli maddelerdir" diyerek tanımlayarak herkesi uyardı. 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Nazlı Çelik, vücuttan toksinleri atan besinleri sıraladı. 

"Su: En önemli arınma tekniklerinden bir tanesi günlük su oranını artırmaktır. Örneğin, günde 2 litre içiyorsanız 3 litreye çıkartın. Oda sıcaklığında ya da ılık, isterseniz biraz limon suyu ekleyerek içebilirsiniz.

4218054-001.jpg

Bitki çayları: Detoks döneminde gün boyunca bol bol yeşil çay ve bitki çayı için. En faydalıları: Zencefil, kekik, meyan kökü, nane, biberiye, mürvet, ayrıkotu, dişbudak, dulavratotu, erkeçsakalı, ısırgan otu ve yabani menekşedir.

4313376.jpg

Sebzeler: Avokado, enginar, kırmızı pancar, karnabahar, sarımsak, soğan, yeşil soğan, kabak, rezene, domates, yeşil biber, kereviz sapı, pırasa, lahana, Brüksel lahanası, maydanoz, tereotu, yeşil salata, roka, kuşkonmaz, brokoli, hindiba, yeşil fasulye, siyah turp, kereviz, pazı, kara lahana, pırasa, taze bezelye, kuzu kulağı, ıspanak, beyaz şalgam, havuç, taze mısır, yer elması.

Meyveler: Elma, kivi, erik, üzüm, ananas, mango, kayısı, muz, böğürtlen, kiraz, çilek, yabanmersini, ahududu, kavun, nektarin, şeftali, armut ve mandarin. Kurutulmuş meyveler: Kayısı, erik, incir, hurma, kuş üzümü, elma.

Tahıllar/Kuruyemişler: Esmer pirinç, bulgur, esmer buğday, kabak/ay çekirdeği, susam, badem, ceviz". 

İlgili Haberler