Dünyada Açlıkla Karşı Karşıya Olanların Sayısı 150 Milyon Arttı

BM, dünya genelinde açlıkla karşı karşıya olanların sayısının, 2021'de dünya nüfusunun yüzde 10'una denk gelirken, Kovid-19 salgınıyla birlikte artarak 46 milyon artarak 828 milyona çıktığını açıkladı.

Dünyada Açlıkla Karşı Karşıya Olanların Sayısı 150 Milyon Arttı
Yayınlanma Tarihi : 06 Temmuz 2022 23:22

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) güncel küresel açlık raporunu yayımlandı. Raporda, 2021'de dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10'unun açlıkla karşı karşıya kaldığı, ancak son bir yılda 46 milyon artarak 828 milyona yükseldiği açıklandı. 

Anadolu Ajansı'ndan Betül Yürük'ün haberine göre; BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) küresel açlık raporunu açıkladı.

Raporda, 2021'de dünya nüfusunun neredeyse yüzde 10'unun açlık sorunu yaşadığı belirtildi.

Açlık çekenlerin sayısının son bir yılda 46 milyon artarak 828 milyona yükseldiği vurgulanan raporda, Kovid-19 salgınından bu yana ise açlık çekenlerin sayısının 150 milyon arttığı kaydedildi.

Raporda, "Dünya, 2030 yılına kadar açlığı, gıda güvensizliğini ve yetersiz beslenmeyi sona erdirme hedefinden giderek uzaklaşıyor." denildi.

5 yaş altı yaklaşık 45 milyon çocuğun aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kaldığı aktarılan raporda, 149 milyon çocuğun ise yetersiz beslenme yüzünden büyüme geriliği sorunu ile karşı karşıya kaldığı kaydedildi.

Raporda görüşlerine yer verilen Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley ise "Önümüzdeki aylarda bu rakamların daha da yükselme riski var." uyarısında bulundu.

Beasley, Ukrayna'daki savaşın küresel gıda fiyatlarını artırdığını belirterek, ülkeleri "kıtlığın eşiğine sürüklediğini" ifade etti.

Kaynak:Haber Kaynağı