Dünyanın En Zehirli 10 Yiyeceği Açıklandı, Yerken İki kez Düşünün

Dünyadaki en zehirli yiyecekler açıklandı. Yerken dikkat etmeniz gerekiyor.

Dünyanın En Zehirli 10 Yiyeceği Açıklandı, Yerken İki kez Düşünün
Yayınlanma Tarihi : 20 Eylül 2021 20:16

Bazı yiyecekler gerçekten faydalı olsa da bazı insanlar için zararlı olabiliyor. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken bazı bilgiler var.

Eğer sizlerde zehirli yiyeceklerin neler olduğunu merak ediyorsanız Milliyet gazetesinde yayınlanmış olan bu haberi dikkatlice okuyun.

Yerken bundan böyle iki kez düşüneceğiniz yiyeceklerin listesi bakın neler:

Mürver
mürver tüketirken de çok dikkatli olmalısınız. Bazı türlerinin toksik olduğu görülmüştür. Botanik ve tıp uzmanları; sapları ve yaprakları olgunlaşmamış meyvelerin bulantı, kusma ve ishale neden olabileceğini belirtiyor.

Acı badem
Ancak acı bademin için yüklü miktarda siyanür bulunur. Bu yüzden tüketirken çok dikkatli olmalısınız, aksi takdirde ölümcül oldukları kanıtlanmıştır.

Yabani mantar
Mantar toplarken ve pişirirken çok dikkatli olmalısınız. Köygöçüren mantarı gibi bazı yabani mantarlar hayatınıza mal olabilir. Karın ağrısı, kusma, kalp,karaciğer ve böbrek hasarına neden olabilirler.

Manyok
Manyoku tüketmeden önce düzgün bir şekilde soymanız ve kaynatmanız gerekir. Ham manyon, vücudunuzun hidrojen peroksite dönüşebileceği bir toksine sahiptir. Bu yüzden manyoku düzgün bir şekilde hazırlamazsanız ölümcül olabilir.

Ake
Bu meyvenin içinde ciddi kusmaya yol açan hipoglisin olarak bilinen bir zehir bulunuyor. Olgunlaşmamış ake yemek ölüme veya komaya girmenize neden olabilir. Bu nedenle bu meyvenin sadece sarı alanını tüketmelisiniz.

Sannakji veya Sannakci
Sannajji, Kore'nin zehirli ve ölüme neden olmayan ancak kesinlikle tehlikeli olan bebek ahtapot yemeğidir. Küçük parçalara ayırıp tüketilse de, vantuzları boğazınıza takılabilir ve boğulmanıza neden olabilir.

Hakarl 
Hakarl bir Grönland köpekbalığı veya belirli bir fermantasyon işlemiyle tedavi edilen ve dört ila beş ay boyunca kurumaya asılı olan diğer bir uyuyan köpekbalığından oluşan İzlanda'nın ulusal bir yemeği. Bu köpekbalığının sahip olmadığı şey idrar yolu ve böbrekleridir. Bu da balığın başka ir yerinde toksik maddelerin ve atıkların bulunduğu anlamına gelir. Bu balığı tüketirseniz gıda kaynaklı hastalıklarlakarşılaşabilirsiniz.


Kan istiridyeleri 
Pasifik Okyanusu, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu bölgelerinde hasat edildiklerinde ekstra miktarda hemoglobin içeren istiridye bulunur. Bu kanı kırmızılaştıran maddedir ve bu nedenle kan istiridyelerinin koyu kırmızı rengi vardır. Daha şok edici olan şey ise birçok ölümcül bakteri içermesidir.

Ravent
Ravent, kuzukulağıgiller familyasından, Rheum cinsinden, yaprak sapı etli, yaprak ayası süslü çok yıllık otsu bitkidir. Ancak yanlış kısmını tükettiğiniz de ölümcül olabilir. Bu bitkinin yaprakları oksalat adı verilen bir kimyasal maddeye sahiptir. Eğer bu yaprakları yerseniz nefes almanız zorlaşabilir ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Fugu, özellikle Japon mutfağında yenilen bir balon balığı türüdür. Fugu, Indo-Pasifik kökenli bir türdür, tetrodotoksinden dolayı oldukça zehirli olup çok ince olan zehirli damarlarının tek tek çıkarılarak dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Dünya üzerinde en zehirli hayvanlardan biridir. Yumurtalıklar, bağırsaklar ve karaciğer gibi bazı kısımlarda, siyanüre kıyasla 1.200 kat daha toksik olan tetrodotoksin olarak bilinen bir kimyasal bileşik bulunur. Bu toksin, bir kişinin kaslarını felç edebilir ve kişi tamamen bilinçli olsa bile boğulmaya neden olabilir.

Bu yiyeceklerden herhangi birini merak ediyor veya seviyor olabilirsiniz. Ancak tüketirken dikkat etmek zorundasınız. Bir çoğu zaten bizim mutfağımızda yok.

Fakat seyahat etmeyi sevenler yerel yiyecekleri tatmak için meraklı olabiliyorlar.

Bu bilgi ne işime yarayacak  diyenlere tek bir tavsiyemiz var. Sizin için yararlı olmayabilir ama başkaları için yararlı olabilir.

Bu yüzden Milliyet gazetesi tarafından paylaşılmış olan bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşabilir ve onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir. Dünyanın en zehirli yiyecekleri olarak gösterilen bu 10 yiyeceğe karşı dikkatli olmalısınız.

Kaynak: Milliyet