E-Devlet'ten Yeni Hizmet, Başvuran Hemen Alıyor...

Muhtarlıklar hariç, kamu kurumları ve meslek odalarından bilgi ve belge edinme talepleri reddedilen vatandaşlar artık tek bir tuş ile e-Devlet aracılığıyla BEDK'ye başvuru yapabilecek.

E-Devlet'ten Yeni Hizmet, Başvuran Hemen Alıyor...
Yayınlanma Tarihi : 14 Haziran 2022 19:27

Bilgi Edinme Değerlendirme Kurumu (BEDK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Tahsin, ıslak imzalı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden başvuru alan Bilgi Edinme Değerlendirme Kurumu'nun (BEDK), artık e-Devlet üzerinden başvuru alacağını açıkladı.

Vatandaşların, kamu kurumları ile meslek odalarından bilgi yada belge talebinde bulunduğu halde, talep edilen bilgi yada belgenin verilmemesi veya talebin reddedilmesi sonucu 15 gün içerisinde BEDK'ye başvurabilme hakları vardı. Artık, bu işlem herhangi bir kurum veya kuruluşun kapısı çalınmadan kısa sürede e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden yapılabilecek.

Anadolu Ajansı'ndan İsmet Karakaş'ın haberine göre; Vatandaşların, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında, muhtarlıklar dışındaki kamu kurumları ile meslek odalarından bilgi ve belge talebinde bulunma hakları bulunuyor. Bu taleplerinin reddedilmesi halinde ise 15 gün içinde vatandaşlara BEDK'ye başvurabilme hakkı tanınıyor.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan BEDK Başkanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, "CİMER aracılığı ile başvuruyu kısa zaman içerisinde kaldıracağız. Böylece e-Devlet üzerinden ve ayrıca ıslak imza ile başvuru yapılabilecektir. Böylece vatandaşımızın Kurulumuza hızlı bir şekilde ulaşımı ve bilgilendirilmesi sağlanmış olacaktır." diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı