Edirne Sarayı, Kazı Çalışmalarıyla Yeniden Gün Yüzüne Çıkıyor

1450'de temeli 2. Murat döneminde atılan ve uzun yıllar Osmanlı padişahlarına ev sahipliği yapan ve çok kez tahribata uğratılan Edirne Yeni Sarayı kalıntılarındaki kazı çalışmaları devam ediyor.

Edirne Sarayı, Kazı Çalışmalarıyla Yeniden Gün Yüzüne Çıkıyor
Yayınlanma Tarihi : 22 Haziran 2022 17:58

1450'de temeli atılan, Kanuni Sultan Süleyman döneminde tamamlanan, büyük deprem, yangın ve Rus işgalinin ardından neredeyse günümüzü az sayıda kalıntıları kalan Edirne Sarayı (Sarayı Cedide-i Amire) yeniden yükseliyor.

Anadolu Ajansı'ndan Gökhan Balcı'nın haberine göre; Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Tarih Kurumunun desteğiyle Trakya Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında sarayın gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.

Kazı başkanı ve Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu, AA muhabirine, 2022 sezonu kazılarının sürdüğünü söyledi.

Yeni kazı sezonunda sarayın kalbi olarak da bilinen Cihannüma Kasrı'nın arkasında yer alan Cihannüma Hamamı'nda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Kurtişoğlu, "Demirkapı çevresinde de kazı çalışmalarımız sürüyor ve bu çalışmalar esnasında birbirine simetrik 2 çeşmenin temeline ulaşmış bulunmaktayız." dedi.

Kurtişoğlu, Silahtarağa Dairesi ve Akağalar Hamamı'na ait olabileceğini düşündükleri alanda da çalışma yürüteceklerini ifade etti.

"Çok Heyecan Verici Anlar"

Çok önemli bir alanda çalışma yapmalarının heyecan verici olduğunun altını çizen Kurtişoğlu, şunları kaydetti:

"Çeşmelerin ve su sisteminin, aynı şekilde yapıların temellerinin ortaya çıkmış olması, duvarları süsleyen çiniler, sikkeler, lüleler buranın askeri amaçla kullanılmasına yönelik olan malzemeler aslında hepsi bizim için ayrı ayrı heyecan verici ve kıymetli.

Pek çok yaşanmışlığın aslında o küçük buluntular göstergesi bize. Her birinin farklı farklı anısı, değeri var. Dolayısıyla biz sadece mimari olarak değil Osmanlı tarihi içerisinde tanıklık ettiği olaylarla çok önemli bir yerde duran Edirne Sarayı'nın hatıralarını da gün yüzüne çıkarıyoruz."

"Edirne Sarayı Padişahlar Tarafından Çok Sevilmiş"

Kurtişoğlu, Edirne Sarayı'nın, İstanbul'un fethinden sonra yönetim merkezinin taşınmasına rağmen kullanılmaya devam edildiğini aktararak, "Edirne Sarayı nasıl İstanbul fethinin hareket noktasıysa Çaldıran seferinin hareket noktası olduğunu da görüyoruz. Yani padişahlar Edirne'den ve Edirne Sarayı'ndan vazgeçmemişler.

Hatta Yavuz Sultan Selim bir seferinde Edirne ve Edirne Sarayı'na duyduğu özlemi dizelere dökmüş, şiirlere dökmüş. O kadar kıymet veriyor. Topkapı Sarayı olmasına rağmen IV. Mehmet şehzadelerinin düğün törenini Edirne Sarayı'nda gerçekleştirmiş. Hanım sultanın yine düğünleri bakıyorsunuz burada gerçekleşiyor. Dolayısıyla 19. yüzyıla dek hem Edirne şehri hem Edirne Sarayı padişahların gözdesi olarak varlığını her zaman korumaya devam etmiş."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.