Egzama İlerlese Ne Olur?

Egzama bir çeşit deri hastalığıdır. Deride kızarıklık ve kaşıntıya sebep olur.

Egzama İlerlese Ne Olur?
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 17:48

Oldukça yaygın bir hastalıktır ve farklı türleri bulunur. “atopik dermatit” adı verilen çeşidi en yaygın görülen türdür. Dermatit türü, çocukları da etkilemektedir. Egzama hastalığının bu kadar yaygın olmasına karşın tıp dünyasında bu hastalığın tedavisi ve sebepleriyle ilgili bir fikir birliği yoktur. Genetik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olarak görülmektedir. Bu hastalık için erken teşhis önemlidir. 

Egzama Nasıl Bir Hastalıktır?

Egzama hastalığının birçok türü vardır. Türlere göre hastalık farklılık gösterebilir. Bu türlerden bazıları şunlardır:

Dermatit türü en sık görülen egzama türüdür. Genellikle çocuklukta başlar ve yaşlılığa doğru son bulur. Dermatit türünde deri kendisini dış etkenlere karşı korumakta zorlanır. Çocuk ve bebeklerde dirsek, diz, yanak ve kafa derisindeki döküntülerle kendisini gösterir.

Bir diğer tür ise “Kontakt Dermatit” olarak bilinir. Egzama hastalığının bu türünde dokunulan nesnelerle derinin tepkimesi sonucu ciltte kızarmalar oluşmaktadır.

Bir başka tür ise “Hidrolik Egzama” olarak isimlendirilir. Bu türde el ve ayaklarda küçük kabarcıklar oluşur ve bu tür kadınlarda erkeklere nazaran daha yaygındır. Ellerin ve ayakların uzun süre ıslak kalması ile stres bu hastalığa sebep olabilir.

Egzamanın bunlar dışında da farklı türleri vardır fakat en yaygın görülen türler bunlardır. Egzamaya neden olan farklı etkenler vardır. Bu nedenler kesin olarak bilinmemektedir fakat genetik nedenlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Ailedeki bireylerde egzama hastalığı varsa çocuklarda da görülme ihtimali yüksektir. 

Egzama Hastalığının Nedenleri

Egzama hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemektedir fakat genel kanıya göre egzama hastalığının sebeplerinden bazıları şunlardır:
Alerjenler
Cildi tahriş eden maddeler
Soğuk ve sıcak hava
Mikroplar
Stres
Hormonlar
Besinler

Egzama Hastalığı Bulaşır mı?

Egzama hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. İyileşen hastalığın tekrarlama ihtimali bulunmaktadır. Alerjik reaksiyona bağlı oluşur. Sağlık konusu ciddiye alınmalıdır ve egzama belirtileri kişide görülürse doktora danışılmalıdır.

Egzama Hastalığının Belirtileri 

Egzama hastalığı, belirtileri gösterdiği zaman doktora gidilmelidir. Hastalığın belirtilerinden bazıları şunlardır:
Ciltte su toplayan kabarcıklar ve kızarıklık
Ciltte yanma, kaşıntı ve kepeklenme
Deride kalınlaşma ve kuruma
Derinin renginin değişmesi
Derinin çatlaması

Egzama hastalığının belirtileri her insanda farklı olabilmektedir. Bütün egzama türlerinde ortak olarak görülen belirti ise ciltteki kızarıklık ve kaşıntıdır. Ciltteki kaşıntı bazen iltihaplanmaya sebep olabilecek kadar şiddetlenebilir. 

Egzama İlerlese Ne Olur?

Egzama ilerlerse, o bölgede açık yaralar oluşabilir. Egzama hastalığının tedavisi konusunda bir uzlaşma yoktur. Bu hastalık kimi zaman ömür boyu devam ederken kimi zaman kendi kendine iyileşebilir. Bu hastalığa uygulanan tedaviler genellikle cildin hasar gören kısmını iyileştirip hastalığın etkilerini azaltmayı amaçlamaktadır. Hastanın belirtilerine ve sağlık durumuna göre bir tedavi planı oluşturulur. Egzamanın sebep olduğu yara kaşınmamalıdır. Sıcak su ile duş almak yerine ılık suyla duş tercih edilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.