En etkili besinmiş. Patlıcan Sapını atmayın kaynatıp suyunu içerseniz..

Patlıcan en sevilen yaz sebzelerinden biri. Kış aylarında da bolca patlıcan bulunur. Patlıcanın sapını ise işe yaramıyor diye atıyoruz. Oysa patlıcan sapı en faydalı besin çıktı..

En etkili besinmiş. Patlıcan Sapını atmayın kaynatıp suyunu içerseniz..
Yayınlanma Tarihi : 19 Kasım 2021 20:11

Patlıcanla yapılan kızartmalar ve yemekler gerçekten lezzetli oluyor. Patlıcanı genellikle yaz aylarında çokça tüketiyoruz. Ondan yapılan mezeler bile Türk mutfağında baş tacıdır.

Sofralarımızın baş tacı olan patlıcanla ilgili bilmediğimiz bazı bilgiler var. Bugüne dek çok sayıda kişi patlıcanların sapını çöpe atarak en değerli kısmını yok ediyormuş meğer.

Sabah patlıcan sapıyla ilgili kimsenin bilmediği bir tarifi açıkladı.

Patlıcan sapının basur problemine iyi geldiği ortaya çıktı. Bağırsakları temizlediği ve hızlı bir şekilde de toksinleri attığı belirtiliyor.

Deneyen herkes kürün etkili olduğunu da belirtiyor.

Peki  nasıl yapılacak?

Malzemelerimiz arasında 5 adet patlıcan sapı ve 5 bardak içme suyu yer alıyor.

1216094.jpg

Patlıcanların yeşil sap kısımları kesilecek. Sonrasında iyice yıkanacak. Ardından tenceredeki suyun içerisine eklenecek. Kaynaması için kapağı kapatılacak.

Kısık ateşte 30 dakika kaynatmak yeterli olacak. Kaynaya dek kapağın ağzını açmamak gerekiyor. Ardından soğuyunca patlıcan sapları içerisinden alınarak su buzdolabına kaldırılacak.

Sabah ve akşam olmak üzere her gün 2 bardak aç karnına tüketebilirsiniz. 2 günden fazla tüketmemeniz önerilir.