Eski THK Başkanı Uçakların Neden Hangarda Bekletildiğini Tek Tek Anlattı

Türkiye'deki Orman Yangınlarıyla İlgili tartışma büyüyor. THK uçakları neden havalanmadı? Eski THK Başkanı Erdoğan Karakuş Halk TV ekranında anlattı.

Eski THK Başkanı Uçakların Neden Hangarda Bekletildiğini Tek Tek Anlattı
Yayınlanma Tarihi : 31 Temmuz 2021 14:39

Türkiye'nin dört bir yanında meydana gelen orman yangınları tartışmaya neden oldu. THK uçaklarının orman yangınlarında kullanılmamış olması muhalefet partilerinin tepkisini çekti.

En sert tepkiyi gösteren isimlerden biri İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener diğer isim ise 2018 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce idi.

Sivil toplum örgütleri ve çevrecilerin de tepki gösterdiği bu durum tartışmaya yol açarken hükümet kanadından THK uçakları yetersiz açıklaması yapılmıştı.

THK uçaklarının neden hangarda bekletildiği tartışma konusu olurken Halk TV bu işin peşine düştü.

*******************

Halk TV ekranlarına konuk olan THK Eski Başkanı Erdoğan Karakuş bomba açıklamalarda bulundu. Anlattıklarıyla ekran başındakileri şaşırtan Erdoğan Karakuş'un açıklamaları Halk TV hariç hemen hemen hiç bir yayın kuruluşunda yayınlanmadı..

Peki iddialar nasıl gelişti? Tartışma nasıl başlamıştı?

Kayyum olarak THK'ye atanan AKP'li eski bakan Kayyum Cenap Aşçı THK uçaklarının faaliyete geçmesi için 4 milyon dolara ihtiyaç olduğunu öne sürdü. 
 
HalkTV'de yayınlanan Özlem Gürses'le Perdenin Önü Arkası programına katılan Eski THK Başkanı Erdoğan Karakuş, Türk Hava Kurumu içinde yaşanılanları ve hangarda yatan uçakların durumu ile ilgili bilgi verdi. 

THK yönetimindeki ilgili bazı uygunsuzluklar nedeniyle maddi imkanlarını kaybedip borçlanıp bunun sonucu kayyuma devredildiğini anlatan Karakuş şunları söyledi: "2002 yılında bizim 19 tane yangın söndürme uçağımız vardı.

**************************

Bunlar 2 ton civarında su atmaktaydılar. Ancak Türkiye koşullarına bakıldığında bu uçakların daha elverişli olduğunu görürsünüz. Önce bir coğrafyaya  bakmak lazım. Sonra orman türüne bakmak lazım. Türkiye'de genel de çamlık ormanlar bölgesidir. Türkiye'de ormanlar engebeli, dağlık alanlarda. Bu nedenle bu alanlarda büyük uçak kullanılmaz. Rusya'da alınan uçakların da boyu, THK'nin elindeki uçaklardan biraz uzun olduğu için, alçağa inemediği için nokta atışı yapamaz. THK'nin elindeki uçaklar küçük ama orman yangınları için ideal uçaklardır. " 

Karakuş  sözlerine şöyle devam etti: "Elimizdeki bu 19 uçak, İstanbul'da 4, Çanakkale'de 4, Edremit'te 4, İzmir Selçuk'ta 4 uçak şeklinde bir dağılımı vardı. Bunun yanı sıra Türk Hava Kuvvetlerinin'de elinde bulunan 6 yangın söndürme uçağı da Antalya'da bulununca büyük bir saha kaplanmış oluyordu. Orman Bakanlığı'da 25 helikopter kiralayarak yangın esnasında yaklaşık 50 araçla müdahalede bulunuluyordu. Bunun dışında kalan 3 uçak da devriye uçuşları yapıyordu. 

O dönemde en iyi önleme yöntemi uçakla gözlemeydi. Tespit edilen yangına hemen müdahale edilebiliyordu. Biz bu şekilde 176 yangına müdahale ettik ve söndürüldü. Bu yangınları duyan bile olmadı."

THK 2. buçuk senedir ihaleye girmediği için uçaklar hangarda bekletiliyor

******************************


Türk Hava Kurumu'na ait uçakların neden hangarlarda bekletildiğine dair de açıklamalarda bulunan Karakuş: "2018 2019 yılları civarında THK'nin 10 milyon dolarlık bir ihaleye katılma isteği var. Ancak THK, uçakların 5 tonun üzerinde su atmadığı gerekçesiyle bu ihaleye katılamayacağı ifade ediliyor. Dolayısıyla Türk Hava Kurumu 2 buçuk yıldır ihalelere katılamıyor. Eğer THK bu 10 milyon dolarlık ihaleye katılmış ve kazanmış olsaydı, bir iki milyon dolarlık bir harcamayla uçakların bakımını tamiratını yapabilir ve uçakları devreye sokardı. İhaleye giremedikleri için uçakların bakım ve tamiratını yapılamadığı için 2 buçuk senedir bu şekilde duruyor.

Kayyum pilotlara boşa para harcanmaz deyip çıkarttı


Bunun yanı sıra THK'yi kayyum devraldıktan sonra bu pilotlara biz neden boşa para vereceğiz zihniyetiyle pilotların hepsini uzaklaştırıyorlar.  Uçaklar 2 buçuk senedir yatıyor, pilotları yok. Bu nedenle THK'deki uçakların devreye sokulması söz konusu değil" dedi.

Kaynak: Halk TV

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum