Et Alamıyorum Diyorsanız İşte Kırmızı Et Yerine Geçen Yiyecekler

Bazı besinler en az kırmızı et kadar değerlidir. Et alamıyorum, çok pahalı ve gücüm yetmiyor diyenler için işte kırmızı eti aratmayacak yiyecekler.

Et Alamıyorum Diyorsanız İşte Kırmızı Et Yerine Geçen Yiyecekler
Yayınlanma Tarihi : 02 Aralık 2021 19:35

Kırmızı Et, her ne kadar hafta en az 1 veya 2 kez tüketilmesi gereken bir besin olsa da herkes yemeyi tercih etmeyeceği gibi günümüzde maddi şartlarda el vermeyebilir. Ancak bu topraklarda yetişen birçok kuru bakliyat veya sebzeler en az kırmızı et kadar yararlı ve faydalı. Hatta bazıları kızartıldığında kırmızı et en yakın tadı veriyor.

İşte Kırmızı Et Yerine Tüketebileceğiniz Bazı Besinler

Mercimek

Mercimek, kuru baklagillerin en faydalıları arasında yer alır. Yüksek miktarda içerdiği protein sayesinde kırmızı et tüketmeyenlerin ilk tercihidir. Ayrıca çok farklı biçimde pişirilmesi de mümkün. İster çorba, ister salata isterseniz de yemek olarak. 

Mantar

Protein ve demir açısından zengin olan mantar, A, B, D, P ve K vitaminlerini de barındırır. Kış aylarında bol bol tüketilmesi önerilen mantarın birçok hastalığı da iyi geldiği bilinir. Birden fazla tüketilebilen çeşidi olan mantarın en lezzetlisi ise istiridye mantarıdır. Kızartıldığında veya kavurması yapıldığında kırmızı ete en yakın lezzeti alabilir, en az et yemiş kadar faydalanabilirsiniz.

Yoğurt

Ev yapımı yoğurt; folik asit, kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça zengindir. Yemeklerden bir saat önce veya yemeklerden bir saat önce ev yapımı yoğurt tüketirseniz günlük protein ihtiyacınızın neredeyse yarısını karşılamış olursunuz. Ayrıca yoğurt ve yoğurt suyunun kemikleri güçlendirdiği ve kemik erimesine iyi geldiği de bilinir.

Peynir

Peynir, kahvaltıların olmazsa olmazıdır. Ayrıca günlük protein ihtiyacımızın bir kısmını karşılamamıza da yardımcı olur. En önemli protein kaynağı olan peynirin yağ ve tuz oranı düşük olanlarını tercih etmeniz de fayda var.

Yumurta

Yumurta da peynir gibi her kahvaltı sofrasında yerini alan bir besindir. Günde 2 adet yumurta tüketmek yaklaşık olarak 14 gram protein almanıza yardımcı olur. Proteinin yanı sıra A, B vitaminleri ve selenyum açısından da zengindir.

Soya

Soya, doymuş yağlar açısından zengin olduğu gibi yüksek seviyede protein de barındırır. Çok yönlü bu besini, salata olarak veya yemek olarak severek tüketebilirsiniz.

Kuruyemiş

Badem, fındık ve ceviz Omega3 bakımından en zengin kuruyemişlerdir. Günde bir avuç badem, fındık veya ceviz tüketirseniz günlük protein ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılarsınız. Öte yandan ara öğün olarak tüketebilir, beslenmenize yardımcı olabilirsiniz.

Kaynak: mynet.com - Ulusal Post

İlgili Haberler