Evde Yaptığınız Turşu Sizi Zehirleyebilir! Üzeri Böyle Olduysa Atın Yemeyin

Turşu Türk mutfağının sevilen besinlerinden biridir. Kış aylarında çokça tüketilen turşunun üzeri zamanla beyazlaşır. Bu konuda dikkat etmeniz gerekiyor..

Evde Yaptığınız Turşu Sizi Zehirleyebilir! Üzeri Böyle Olduysa Atın Yemeyin
Yayınlanma Tarihi : 17 Kasım 2021 01:53

Bağışıklık sistemimizi koruyan ve sindirim sistemimizi destekleyen turşular özellikle Türk mutfağında genişçe yer tutan kışlık yiyecekler arasında yer almaktadır. Çok sayıda uzman soğuk algınlığı başta olmak üzere tüm kış hastalıklarından korunmak için turşuyu önermektedir..

Turşu günümüzde severek tükettiğimiz gıdaların başında gelmektedir. Yaz aylarından çeşit çeşit bin bir emekle turşu kuraarız. Ancak zamanla evimizde kurduğumuz turşular yenilemeyecek durumlara gelebiliyor.

Bu durum gerçekten çok can sıkıcı bir hal alabiliyor. Bu konuda beslenme uzmanlarının çok önemli uyarıları var. Örneğin turşunun üzerinde beyaz tabaka oluşmuşsa o turşudan uzak durmak ve o turşuyu tüketmemek gerekiyor.

Beyaz tabakanın oluşması demek o turşunun çürümesi demektir. En Son haber adlı haber sitesi turşunun üzerinde oluşan beyaz tabakalardan kurtaran yöntemleri sıralayan bir haber yayınladı. Peki Turşu üzerinde neden beyaz tabaka oluşuyor?

Turşunun üzerinde beyaz tabakanın oluşmasına neden olan 7 problem vardır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir

- Turşu için Yeteri kadar tuz kullanmamak,

- Turşu içerisindeki Sirke ve de su oranının dengesizliği,

- Turşu yapımında kullanılan Kavanozların iyi steril edilmemesi,

- Beslenme uzmanlarının uyarısına rağmen Turşu yaparken Plastik kavanoz kullanılması,

- Turşu kurarken hazır su yerine Musluk suyu kullanmak,

- Turşu yaparken yeterli malzeme kullanmamak ve Kavanozu tam doldurmamak,

- Turşu yapımında kullanılan kavanoz Kapaklarının havasının yeterince alınmaması.

Evet turşunuzun bozulmasını istemiyorsanız bu hatalardan uzak durmanızda fayda vardır. Eğer bu hatalardan herhangi birini yaparsanız bin bir emekle yapmış olduğunuz turşunuz bozulur ve tüketilemeyecek hale gelir.

Bu yüzden turşu yaparken bu hatalardan uzak durmanızda fayda vardır. Turşu yapımıyla ilgili uyarı içeren bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir.

Solmeydan.com Sitesinden alıntılanmıştır.