Evine Elektrik Bağlatamayan Kişinin Sorununu KDK Çözdü

KDK, evine doğal gaz ve su bağlantısı sağlayan ancak elektrik bağlantısı sağlanamayan kişinin başvurusunda ilgili elektrik dağıtım şirketine tavsiye kararı gönderdi.

Evine Elektrik Bağlatamayan Kişinin Sorununu KDK Çözdü
Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2022 23:21

Kamu Denetçi Kurumu (KDK), yeni inşa ettirdiği, doğal gaz ve su aboneliklerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirirken, elektrik aboneliği alamayan vatandaşın sorununu çözdü. Vatandaşın başvurusunu dikkate alan KDK, tavsiye kararı ile elektrik bağlanamayan evin içini aydınlattı.

Anadolu Ajansı'ndan İsmet Karakaş'ın haberine göre; Kurumun kararına göre, Kocaeli'de bir vatandaşın, yeni inşa ettirdiği, doğal gaz ve su bağlantısı ile abonelikleri gerçekleştirilen iskanlı evine elektrik bağlantısı yapılmadı. Elektrik dağıtım şirketi tarafından tesis ve bağlantı projelerinin onaylandığını bildiren vatandaş, sorunun evinin yakınına elektrik direği dikilmesi işinin yerine getirilmemesinden kaynaklandığını ve mağduriyet yaşadığını belirterek, çözüm için KDK'ye başvurdu.

Başvuruyu inceleyen KDK, eve elektrik bağlanması yönünde verdiği tavsiye kararını ilgili şirkete gönderdi.

KDK'nin kararında, dağıtım şirketinin, dağıtım sistemine bağlantı taleplerini karşılamakla yükümlü olduğu, şirketin, ek tesis çalışmalarını yüklenici firmaya bırakmış olsa da çalışmanın tamamlanmasına ilişkin yükümlülüğünün mevzuat gereği devam ettiği kaydedildi.

Yüklenici firmanın işi geciktirmesine ilişkin hususların hukuki ilişki içinde çözülmesi gerektiğine işaret edilen kararda, sorunların tüketici niteliğindeki başvurana yansıtılamayacağı vurgulandı.

Tavsiye kararı sonrası elektrik dağıtım şirketi, başvurucunun talebinin karşılandığı ve evine elektrik bağlandığı yönünde KDK'ye bildirimde bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı