Evliliğin ilk yıllarında çiftlerin yaptığı hatalar

Evliliğin en başındaki çiftler, birbirlerine karşı çok hata yapabilirler. Çünkü evlilik, daha önce deneyimlenmemişse acemilik nedeniyle zora girebilir.

Evliliğin ilk yıllarında çiftlerin yaptığı hatalar
Yayınlanma Tarihi : 10 Mart 2023 00:40

ULUSALPOST- Evlilik çok basit gibi görünse de ciddi bir sürecin ilk adımıdır. Hayatınız boyunca birlikte olacağınız kişiyle aynı eve taşındığınız, kararları birlikte alıp, birlikte bir gelecek çizdiğiniz düşünüldüğünde, aslında yepyeni bir döneme başlamış oluyorsunuz. Bu yüzden iki taraf da strese girerek birbirine karşı hatalar yapabilir. Peki bu hataların farkında mısınız? İşte evliliğin ilk yıllarında yapılan hatalar:

EVLİLİĞİN İLK YILLARINDA ÇİFTLERİN YAPTIĞI HATALAR

1- İLETİŞİM EKSİKLİĞİ

Önemli konuları tartışmamak ve karşılıklı olarak etkili bir şekilde iletişim kurmamak, yanlış anlamalara yol açabilir. Kendinizi anlaşılmıyor gibi hissedersiniz. Bu da tartışmaların dozunu artırarak huzuru bozar.

2- KALİTELİ ZAMANA ÖNCELİK VERMEMEK

Yoğun iş hayatı ve sorumluluklar arasında, birlikte zaman geçirmeyi ihmal etmek hatadır. Çift olarak bağlantı kurmazsanız, zamanla soğumaya başlayarak, karşılık olarak sıkıntı çekersiniz.

3- BİREYSEL ÇIKARLARI GÖZ ARDI ETMEK

Karşılıklı olarak ilgi alanları ve hobiler peşinde koşabilirsiniz. Her şeyi birlikte yapmak zorunda değilsiniz. Kısıtlamalar ve küskünlükler bu şekilde yaparsanız peşinizi bırakmaz. Ayrı ayrı şeyleri sevebilirsiniz. Bunu yaparken birbirinize olan saygınızı artırmak önemlidir.

4- FİNANSAL KONULAR

Eşinizle karşılıklı olarak bütçe konusunda konuşmalısınız. Bütçeyi birlikte belirleyin. Harcama alışkanlıkları konusunda şeffaf olun. Dürüst olmazsanız aranızdaki gerginlik artacaktır.

5- GERÇEKÇİ OLMAYAN BEKLENTİLER

Mükemmel bir ilişki beklemek başlı başına hatadır. Güçlü ve sağlıklı bir ilişkinin zaman zaman tartışmalara yol açabileceği aşikar. Bunları kabullenerek bir ilişki yaşamalısınız.

6- YAKINLIĞI İHMAL ETMEK

Fiziksel ve duygusal yakınlığı ihmal etmek, ilişkiyi çıkmaza sürükler. Kopukluk hissine yol açacağı için ilişkinizde kırılma meydana gelebilir.

7- ÇATIŞMALARI ÇÖZMEMEK

Çatışmalardan kaçınmak ya da bunları sağlıklı ve yapıcı bir şekilde çözmemek, zamanla ilişkiye zarar verebilir. Çatışmaları uzatıp arayı açmayın.

8- MİNNETTARLIK GÖSTERMEMEK

Birbiriniz için şükran ve takdir ifade etmemek, başlı başına hatadır. Tatminsizlik ve bu tür duygulara yol açabilir. Eşinizden övgüyü sakınmayın.