Fatih Portakal önceden uyarmıştı! Kırmızı ette büyük tehlike

Gazeteci Fatih Portakal önceden uyarmış ve kırmızı et fiyatlarıyla ilgili çarpıcı gerçeği açıklamıştı. Portakal haklı çıktı

Fatih Portakal önceden uyarmıştı! Kırmızı ette büyük tehlike
Yayınlanma Tarihi : 04 Mayıs 2022 20:35

Gazeteci Fatih Portakal daha önce yayınladığı bir mesajda manav ve pazar fiyatlarıyla kırmızı et fiyatlarına tepki göstermişti. Portakal'ı haklı çıkaran bir gelişme yaşandı. Yine kırmızı et fiyatlarına zam geleceği ortaya çıktı. Artan hayat pahalığı devam ederken son yaşanan da Fatih Portakal'ın eleştirilerini haklı çıkaracak türden oldu.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre Merkez Bankası da, (TCMB) zamlı buğdayın başta ekmek olmak üzere tahıl fiyatlarını artıracağını, bunun da tüketici enflasyonunda 17 puanlık artışa yol açacağına hesapladı. TCMB yem fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle de, kırmızı ve beyaz et ile yumurta, süt ve süt ürünlerinde de yeni zam riski oluştuğunu rapor etti.

Merkez Bankası, buğday ve yem fiyatlarının gıda enflasyonuna etkisini ortaya koyan kritik bir analiz çalışması yayımladı. Çalışmada, önümüzdeki dönemde yaşanacak gıda zamlarına ilişkin şu tespitler yapıldı:

SAVAŞ RİSKLERİ CANLI

“2020 yılında yaşanan kuraklık ve döviz kurundaki artışla beraber ekmeklik buğday fiyatları artış eğilimine girmiştir. Devam eden jeopolitik görünüm, uluslararası buğday fiyatları ve tedarik sıkıntıları kanalıyla ekmek, makarna, un, bulgur ve fırın ürünleri üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Rusya-Ukrayna çatışmasının etkisiyle 23 Şubat-18 Nisan arasında yurtiçi ekmeklik buğday fiyatları yaklaşık yüzde 28.3 oranında artmıştır. Teknik tahminler yurtiçi buğday fiyatlarındaki yüzde 10 oranındaki bir artışın tüketici ekmek-tahıl enflasyonuna yansımasının 4 aylık bir süre zarfında 6 puan civarında olduğuna işaret etmektedir. 23 Şubat-18 Nisan arasında buğday fiyatlarının yüzde 28.3 arttığı dikkate alındığında, diğer faktörlerin (kur, mazot, tedarik zinciri) etkisi sabitken bu gelişmenin ekmek tahıl grubuna olası ek etkisinin 17 puan civarında olacağı hesaplanmaktadır.”
Beyaz et ve yumurta da etkilenir."

KAYDA DEĞER ETKİLER

Merkez Bankası çalışmasında, tahıl ve yağlı bitkilerdeki fiyat artışlarının yurtiçi yem fiyatlarını, bunun da kırmızı ve beyaz et, yumurta ile süt ve süt ürünleri üzerinde zam baskısı yarattığı belirtildi. 

Çalışmada, “Bu durum dikkate alındığında, jeopolitik gelişmeler dış fiyat baskıları kanalıyla tüketici gıda fiyatları üzerinde kayda değer etkiler oluşturmaktadır” denildi.

KIRMIZI ET SOFRALARDA YER ALMIYOR

Öte yandan çok sayıda yapılan araştırmada vatandaşların uzun bir süredir Kırmızı et alamadığını ortaya koyuyor. Kafe ve restoranlarda da kırmızı et ürünlerini içeren yemeklerin fiyatı artmış durumda.

Kırmızı Et, Ramazan ayı öncesinde de zamlanmıştı. Çoğunluğu asgari ücretle geçinmek zorunda olan vatandaşlar ancak Kurban bayramında et tüketebiliyor.

Bu durum muhalefet tarafından sıkça gündeme getiriliyor. Tarım politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen muhalefet temsilcileri Tarım ve Hayvancılık konusunda iktidarın daha fazla üreticiye destek vermesi gerektiğinin altını çiziyor

Yem fiyatlarındaki artış giderek kırmızı et fiyatlarının tırmanmasına yol açıyor. Kısa vadede bir indirim beklenmediği gibi kırmızı et fiyatlarının daha fazla artmasından endişe ediliyor.. 

İlgili Haberler