Genç Girişimci En Çok Sevdiği Yiyeceklerle Kendi İşini Kurdu Hobisi Sayesinde Şimdi Başarıya Koşuyor

Ahmet Öksüz öğrenci olduğu Gümüşhane'ye mezun olduktan yıllar sonra tekrar geri döndü ve hobisini fırsata çevirerek arkadaşıyla kendi işini kurdu. Şimdi sevdiği yiyecekler sayesinde başarıya koşuyor..

Genç Girişimci En Çok Sevdiği Yiyeceklerle Kendi İşini Kurdu Hobisi Sayesinde Şimdi Başarıya Koşuyor
Yayınlanma Tarihi : 12 Ağustos 2021 12:45

Gümüşhane'de iş adamı Ahmet Ziyaattin Cokunoğlu ve genç girişimci Ahmet Öksüz bir ilke imza atarak Yöresel Online adıyla bir e-ticaret sitesi kurdular. Kurdukları E-ticaret sitesi üzerinden Gümüşhane yöresine ait yiyecekleri satmaya başladılar.

“Anadolu’dan Dünya’ya Yöresel Tatlar” sloganını kullanan girişimciler kısa sürede bölgede zirveye oturdular. Sadece Türkiye değil dünyanın dört bir yanından şimdi talep patlaması yaşıyorlar.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ahmet Öksüz Umman, Avusturya, Hollanda, Kuveyt ve Azerbaycan’dan da taleplerin olduğunu ve Express kargoyla yabancı müşterilere Gümüşhane pestil ve kömesini ulaştırdıklarını belirtti.

44.jpg

Ahmet Öksüz yıllar önce Gümüşhane'de öğrencilik hayatını tamamladıktan sonra Trabzon'a yerleşmiş ardında  da bu girişim için Gümüşhane'ye geri dönmüş bir isim. Bu konuda da açıklamalarda bulunan genç girişimci Gümüşhane'nin kendisi için büyük bir önemi olduğunu ve kendisini yarı Gümüşhane'li gibi hissettiğini dile getiriyor.

2.jpg

www.yoreselonline.com Sitesinde ürünlerini satışa sunan girişimciler Pestil ve Köme'yi şimdi dünyaya tanıtma hedefindeler..

Pestil Nedir?

Pestil Türkiye ve çevre ülkelerin mutfaklarında meyve özlerinin baskı altına alınarak bir yaprak şekli verilmesiyle oluşan ve genellikle kış aylarında tüketilen bir tatlıdır. Pestilin adının öte yandan meyve şekerlemesi anlamında İtalyancadan pastillo sözcüğünden geldiği biliniyor. Pestil Türkiye'de daha çok Gümüşhane - Giresun ve Sivas yörelerinde bolca yapılan bir tatlı çeşididir. 

Köme nedir?

Köme uzun yıllardır Türk mutfağında yer alan bir tatlıdır genellikle sucuğa benzetildiği için cevizli sucuk olarak bilinir. Pestil kadar çokça tüketilen cevizli sucuk yani köme lezzetli olmasıyla da dikkat çekmektedir.. 

FABRİKA SAHİBİ DE KONUŞTU

Öte yandan sevdiği kente geri dönerek sevdiği yiyeceklerle bir girişim başlatan Ahmet Öksüz'ün en büyük destekçilerinden olan iş adamı da girişimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Pestil Köme fabrikası sahibi Ahmet Ziyaattin Coşkunoğlu yapmış olduğu açıklamada, “Kurumsal yapımızda iki şey garanti altındadır: ürünümüzün kalitesi ve sıcak tebessümümüz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile üniversitelerimizin bilimsel katkılarıyla birlikte her geçen gün, hem üretim kapasitesini artırmış hem de kalitesinden ödün vermeyerek en iyisinin sizlerin beğenisine sunma gayreti içerisindeyiz.” açıklamasında bulunarak vatandaşların gönül rahatlığıyla ürünlerini tercih edebileceğini dile getiriyor.

Başarıları Yerel Medyada da Manşet oldu. Gümüşhane'den yayın yapan gumushanedenhaber.com adlı internet sitesi de girişimcileri haberleştirerek kent halkına Yöresel Online'yi duyuran bir haber yaptılar..

İlgili Haberler