Günde 1 Tatlı Kaşığı Elma Sirkesi İçerek Çözebileceğiniz 5 Sorun

Elma sirkesi başlı başına bir mucizedir. Günde sadece 1 tatlı kaşığı elma sirkesi içerek 5 sorundan kurtulabilirsiniz.

Günde 1 Tatlı Kaşığı Elma Sirkesi İçerek Çözebileceğiniz 5 Sorun
Yayınlanma Tarihi : 13 Ocak 2022 01:54

Sofralarımızdan eksik olmayan elma sirkesinin kanıtlanmış 5 faydası ortaya çıktı. Türk mutfağında özellikle salatalarda kullanılan elma sirkesi başlı başına bir mucize. Salatalarınıza mutlaka eklemeniz gereken elma sirkesinin faydalarıyla ilgili yapılan araştırmalar onun nasıl değerli bir besin olduğunu ortaya çıkardı.

Bir şeyi hatırlatmakta fayda var. Her şeyin doğalında olduğu gibi elma sirkesinin de sadece doğal olanı faydalıdır.

Milliyet gazetesinin PEMBENAR ekinde yer alan habere göre; Elma Sirkesinin başlıca 5 faydası şu şekildedir.

1-Kan şekerini düzenler, Tip 2 diyabet üzerinde etkilidir 


Yüksek kan şekeri, şeker hastalığı olmayanlar için bile büyük bir sorundur. Yüksek kan şekeri, pek çok kronik hastalık ve iltihap ile ilişkili sorunları da beraberinde getirir. Bu nedenle kan şekerimizi normal seviyelerde tutmamız büyük önem taşıyor.

Basit karbonhidrat ve şeker alımını azaltıp bunların yerine proteinler ve düşük glisemik indeksli karbonhidratları ekleyebiliriz. Bununla birlikte beslenme planımıza elma sirkesini dahil etmek de yarar sağlayabilir. Nasıl mı?


Yoğun karbonhidrat içeren bir yemeğe eklenen elma sirkesi kan şekeri üzerinde düzenleyici etki gösterir. Sirkenin içerisinde bulunan asetik asit, bazı nişasta türlerini emerek kana geçmesini engeller.
Bu da kan şekeri seviyelerinizin dengede kalmasını ve dolaylı olarak da kilo almamanızı sağlar.
Yapılan bazı çalışmalar sirkenin insülin salımını da düzenlediğini ortaya koymuş. Bu, Tip 2 diyabeti olanlar için önemli bir bilgi olabilir. Tabii ki bu konuyu doktorunuza da danışmalısınız.

2- Sindirimi kolaylaştırır, mide ekşimesine ve reflüye iyi gelir 


Mide asidinin artması, mide ekşimesi ve reflüye de beraberinde getirir. Elma sirkesi de mide asidinin sağlıklı üretimini desteklemenin basit ve etkili bir yoludur.


Yemeklerden önce veya yemek sırasında elma sirkesi tüketmek, sindirimi olumlu şekilde destekleyerek midenin önemli mineralleri emme yeteneğini geliştirir.

3- Yüksek trigliserid ve kolesterolü düşürebilir 


Yüksek trigliserid, LDL (kötü kolesterol) veya total kolesterol seviyelerine sahip olmak sizi kalp krizi veya felç riski ile yüz yüze getirir. Bol su tüketmek, stresi azaltmak, hareketi artırmak, sebzeden zengin beslenmek değerlerinizin normal seviyelere dönmesi için önemlidir.

2007284.jpg

4-Polikistik over sendromu yaşayanlarda yumurtlamaya destek olabilir 


Yapılan bir çalışma 90 ila 110 gün boyunca günlük 15 gram elma sirkesi tüketiminin, yumurtlama üzerinde etkili olabileceğini gösterdi.

Bu, düzensiz adet kanamasının ana nedenlerinden biri olan polikistik over sendromundan (PCOS) muzdarip kadınların ilgisini çekebilir.


5-Mikroplara, bakterilere karşı iyi bir koruyucudur 


Elma sirkesinin belki de en bilinen faydalarından biri, 'ana' ve asetik asit içeriği sayesinde mikropları yok edici etki göstermesidir. Dolayısıyla Hipokrat'ın 2 bin yıl önce yara iyileşmesine yardımcı olmak için sirke kullanması şaşırtıcı değil!

ELMA SİRKESİ ÇORBAYA EKLENİR Mİ?

En çok merak edilenlerden biri elma sirkesinin çorbaya eklenip eklenmeyeceği yönündedir. Cevabımız evet olacaktır. Elma sirkesini çorbalarınıza rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Çorbanızı servis ettikten sonra kasenize 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Özellikle tavuk suyu çorbası ve kelle paça ile işkembe çorbası gibi çorbalara elma sirkesini rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Böylelikle çorbanızı daha şifalı hale getirir ve kış hastalıklarından da kendinizi korumuş olursunuz.

ELMA SİRKESİ GÜNDE NE KADAR TÜKETİLEBİLİR?

En çok merak edilenlerden biri de elma sirkesinin günde ne kadar tüketileceğiyle ilgili sorudur. Uzmanların açıklamasına göre elma sirkesini günde iki kez tüketmenin bir sakıncası yoktur.

Şifasından faydalanmak için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tüketilebilir. 

Görüldüğü gibi elma sirkesinin birden çok faydası bulunmaktadır. Başlı başına şifa olan elma sirkesinin doğal olanını tüketmeyi ihmal etmeyiniz.