Günde 2 yada 3 adet közlenmiş kırmızı biber turşusu yemenin şaşırtan etkisi! Bilim insanları kanıtladı

Türk mutfağında da çokça yer alan kırmızı biber turşusuyla ilgili şaşırtan bir araştırma yapıldı. Bilim insanlarına göre bakın közlenmiş kırmızı biber turşusunun faydaları neler

Günde 2 yada 3 adet közlenmiş kırmızı biber turşusu yemenin şaşırtan etkisi! Bilim insanları kanıtladı
Yayınlanma Tarihi : 04 Mayıs 2022 19:36

Kırmızı Biber Turşusu, Türk mutfağında sevilen turşulardan biri olarak dikkat çekiyor. Yaz kış sofralardan eksik olmayan bu turşunun en büyük özelliği çok kolay yapılan bir turşu olması. Ayrıca kırmızı biber turşusu et yemeklerinin yanında da çok iyi gidiyor.

Meze niyetine de tüketilebilecek olan bu turşu daha çok Ege ve Trakya bölgesinde çokça yapılıyor. Geleneksel turşulardan daha farklı olan közlenmiş biber turşusu Balkan coğrafyasında da çokça yapılıyor. Her yıl tonlarca kırmızı biber balkan coğrafyasında turşuya dönüşüyor. Özellikle Kuzey Makedonya'nın dört bir yanında bu turşudan görmek mümkün. İrili ufaklı tüm restoranlarda közlenmiş biber turşusundan bulmak mümkün.

Aslında lezzetten çok daha sağlıklı bir alışkanlıkmış közlenmiş biber turşusu tüketmek. Bilim insanları tarafından yapılmış olan bir araştırma közlenmiş biber turşusuyla ilgili pekte bilinmeyen bir gerçeği ortaya çıkardı.

Milliyet gazetesinin pembenar ekinde yayınlanan bir haberde; Közlenmiş biber turşusunun pekte bilinmeyen bir faydasına yer verildi. Öğrendiğinizde sofranızdan hiç eksik etmeyeceğiniz bazı detaylar var. Günde  2 yada 3 adet közlenmiş biber turşusu yemenin vücut üzerindeki şaşırtıcı etkileri ortaya çıkarıldı. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmanın sonucunda közlenmiş biber turşusuyla ilgili pekte bilinmeyen bazı bilgiler paylaşıldı. 

2.jpg

TAM BİR HÜCRE DOSTU ÇIKTI

Nottingham Üniversitesince yapılan araştırma sonucuna göre kırmızı biberin kanser hücrelerini yok edici özellikte olduğu ortaya çıkmıştır.

Prostat ve rahim kanserine yakalanma riskini azaltan kırmızı biber, aynı zamanda bağırsakların temizlenmesini de sağlayabilir.-

Kırmızıbiberin doğal yapısından dolayı etli oluşu zengin lif içeriğine sahiptir. Bu özelliğiyle kabızlığa, sindirim sistemine, mesane ağrılarına prostata, mide ağrılarına ve ülsere iyi gelir.

Kırmızıbiberin doğal yapısından dolayı etli oluşu zengin lif içeriğine sahiptir. Bu özelliğiyle kabızlığa, sindirim sistemine, mesane ağrılarına prostata, mide ağrılarına ve ülsere iyi gelir.

PEKİ KÖZLENMİŞ BİBER TURŞUSU NASIL YAPILIR?

Közlenmiş biber turşusunun faydalarını öğrendik. Dilerseniz şimdi sizlerle közlenmiş biber turşusunun tarifini paylaşalım.

Hürriyet'te yayınlanan bir içerikte; Közlenmiş biber turşusunun ayrıntılı bir şekilde tarifine yer verildi. İşte közlenmiş biber turşusu yaparken bilmeniz gereken her şey

Yapımı için malzemeler


2 kilogram kırmızı biber
1 su bardağı sıvı yağ
10 diş sarımsak
1 su bardağı sirke
Yarım demek maydanoz
1 yemek kaşığı tuz

Közlenmiş kırmızı biber turşusu tarifi Nasıl yapılır?


Biberleri güzelce yıkayın.

Tepsiye yerleştirip fırına verip yaklaşık 20-25 dakika közleyin.

Biberler soğuyunca kabuklarını soyun ve çekirdeklerini temizleyin. Daha sonra da dilimleyin.

Sarımsakları soyun.

Sirke, limon, tuz ve sıvı yağı bir kasede karıştırın.

Turşu kavanozunu alın.

En altına bir miktar maydanoz yerleştirin.

Ardından biberleri doldurun.

En son kalan maydanozları ve sarımsağı da ekleyip kapağını sıkıca kapatın.

10-15 gün boyunca karanlık bir ortamda bekletin.

Afiyet olsun...

İlgili Haberler