Hamsiyi kılçığı ile yerseniz ne oluyor Dr. Cengiz Duygulu açıkladı..

Hamsi tava ve hamsi fırınlama Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden. Ancak hamsi tüketirken yapılan bir hata var.. Dr. Cengiz Duygulu uyarıyor..

Hamsiyi kılçığı ile yerseniz ne oluyor Dr. Cengiz Duygulu açıkladı..
Yayınlanma Tarihi : 20 Eylül 2021 02:14

Hamsi yerken bazılarımız kılçığını yemiyor ve atıyor! Oysa bu büyük bir hata. Bakın ne gibi faydaları varmış kılçığının..

Hamsi mevsiminin açılması çok sayıda vatandaşın bu balığa yönelmesine neden oldu. Hem ucuz hem de pişirmesi kolay olan hamsi özellikle sonbahar ve kış aylarında Türkiye'de bolca tüketiliyor.

Av yasağının kalkmasıyla birlikte tezgahlardaki yerini alan hamsiyle ilgili ise bazı uyarılar var. Hamsinin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için meğer kılçığını da yemek gerekiyormuş.

Konuyla ilgili İhlas Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan uzman bir isim herkesi uyardı! Eğer hamsi tüketirken kılçığını atıyorsanız derhal bu yanlıştan vazgeçmelisiniz. Bakın hamsiyi kılçığıyla neden yemek gerekiyormuş.

 Dr. Cengiz Duygulu, 'Osteoporoz Hastalığı'na dikkat çekmek için Dünya Sağlık Örgütü tarafından 20 Ekim tarihinin Dünya Osteoporoz Günü olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Osteoporoz hastalığı ile ilgili bilgi veren Doktor Cengiz Duygulu, iklim şartları dolayısı ile Osteoporoz hastalığının Doğu Karadeniz Bölgesi'nde sıkça gözlemlendiğini, önlenmesinde ise yine Karadeniz'de bolca bulunan hamsi ve istavritin etkili olduğunu söyledi. 

Konuyla ilgili açıklamasında Duygulu, “Halk arasında kemik erimesi denilen bu sessiz hastalık karşımıza çoğunlukla kemik kırıkları ile çıkıyor. İleri yaştaki bir çok yaşlının yatalak hale gelmesine sebep oluyor. Osteoporozdan korunmak için öncelikle; protein kalsiyum ve D vitamininden zengin beslenme, düzenli spor yapmak, düşmelere karşı dikkatli olmak gerekiyor.

 

Doğru tedavi ve önlemlerle kırık riski yüzde 70 azaltılabiliyor. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi yoğun yağış alırken az güneş almaktadır. Bildiğiniz gibi yeterli D vitamini sentezi için vücudumuza güneş ışınlarının teması gerekiyor. Dolayısıyla günlük poliklinik uygulamalarında D vitamini eksikliğini ve kemik erimesini çok sık görüyoruz. Öte yandan ilimiz özellikle istavrit ve hamsi gibi deniz balıkları açısından çok şanslı. Bu balıklar özellikle içerdikleri Omega 3 ve kalsiyum açısından kemik sağlığı için büyük nimettir. Özellikle hamsinin kılçığı ile birlikte tüketilmesini öneriyorum. Böylelikle kalsiyum da alınmış olur. Bütün yaşlılarımıza kırıksız sağlıklı günler diliyorum” dedi. 

HAMSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Ulusal Post'un derlemesine göre hamsinin bazı önemli faydaları bulunmaktadır. A ve D vitamini açısından son derece zengin olan hamsi karaciğeri korumaktadır.

Kas ve iskelet sistemine de faydalı olan hamsi aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına karşı korumaktadır.

HAMSİ NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Hamsinin faydalarından yararlanabilmek için sezonunda haftada iki kez tüketmeye dikkat etmek gerekir. Hamsiyi hazırlama aşamasında veya piştikten sonra mutlaka limonla tüketmek gerekir. Limon hamsi balığındaki Omega3 miktarını artırmaktadır.

En lezzetlisi hamsi tava olsa da hamsinin en sağlıklı yöntemi açıkçası ızgara yöntemidir. Buğulama da tercih edilebilir. Kızartması son olarak tercih edilmelidir. 

Fırınlama da hamsinin faydalarından yararlanmanızı sağlayacak başka bir yöntemdir.

Hamsiyle ilgili bu bilgiler hoşunuza gittiyse arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.