Haşlanmış mısır suyunu artık atmayacaksınız haşlanmış suyunun müthiş etkisi

Kısa bir süre sonra mısır tarlalarından ilk mısırlar toplanacak. Mısır haşlaması Türk mutfağında sevilen bir lezzet. Peki haşlanmış mısırın ne gibi faydaları bulunmaktadır?

Haşlanmış mısır suyunu artık atmayacaksınız haşlanmış suyunun müthiş etkisi
Yayınlanma Tarihi : 26 Nisan 2022 00:22

Mısır herkes tarafından çok sevilen bir besindir. Özellikle mısırdan yapılan çok sayıda şey çok sevilmektedir. Yaz aylarında sofralardan mısır eksik olmaz. Kimisi mısırları mangalda közlemeyi sever.

Açıkçası közlenmiş mısır çok lezzetli bir yaz yiyeceğidir. Ancak genellikle evlerde közlenmiş mısır yerine haşlanmış mısır tüketenlerin sayısı epeyce fazladır. Haşlanmış mısır sadece yetişkinlerin değil çocukların da çok sevdiği bir besindir.

Uzmanlar konserve haşlanmış mısır yerine doğal olan taze olanları önermektedir. Şimdilerde dondurulmuş mısırlar ortalıkta cirit atıyor. Ancak evde haşlanan mısırın lezzetini hiç bir şeye değişmeyiz. Haşlanmış mısır hakkında ilk kez duyacağınız bazı bilgiler sizi çok şaşırtacak. Haberciniz.biz ve Sağlık Haberciniz sitelerinde haşlanmış mısırla ilgili kimsenin pekte bilmediği bazı detaylara yer verildi. Bu içerikte haşlanmış mısırdan çok haşlanmış mısır suyunun faydalarından söz edildi.

Genelde mısırları haşladıktan sonra suyunu döküyoruz. Oysa ne büyük bir hata yapıyormuşuz. Haşlanmış mısır suyunun birden çok faydası çıktı. Özellikle vücut üzerindeki etkilerini öğrenince çok ama çok şaşıracaksınız. Bakın haşlanmış mısır suyuyla neler yapılabilmekteymiş. Bilgileri sizlerde arkadaşlarınızla mutlaka paylaşmalısınız. 

Mısır, tüm temel makro besinleri (karbonhidratlar, lifler, yağlar ve proteinler) ve önemli mikro besin öğelerini (vitaminler ve mineraller) içeren oldukça etkileyici bir besindir. Kalp sağlığını desteklemek için ihmal edilebilir düzeyde kolesterol ve sodyum içerir. Ayrıca mısır, bağışıklık, cilt ve saç sağlığını güçlendirmek için önemli miktarda C ve E vitamini içerir. B kompleks vitaminleri - tiamin, riboflavin, niasin ve folik asitin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor da mısır taneleri ve mısır ununda bol miktarda bulunur.

100 gram haşlanmış sarı mısır USDA veritabanında yer alan verilere göre şu besin değerlerine sahiptir;
Kalori: 96
Su: %73
Protein: 3.4 gram
Karbonhidrat: 21 gram
Şeker: 4.5 gram
Lif: 2.4 gram
Yağ: 1.5 gram

Peki ya haşlanmış mısırın suyu? Sağlık Haberciniz sitesinde yer alan habere göre; haşlanmış mısır suyu iltihap önleyici etkilere sahip ve aynı zamanda mesane enfeksiyonlarınıda önleyebiliyor. Bu özelliklerden dolayı haşlanmış mısır suyunun atılmaması uzmanlarca tavsiye edilmekte. Mısır kaynatırken, mısırın hala yeşil olan kabuğu ve püskülleriyle birlikte haşlamak ise faydasını daha da artırmakta.

İŞTE HAŞLANMIŞ MISIRIN SUYUNUN FAYDALARI

✔ İçerisindeki antioksidanlar insan vücudundaki hücreleri, serbest radikallerin sebep olduğu hasarlardan korur.
✔ Bağışıklığın güçlendirir.
✔ Anti- kolesterol özelliğine sahiptir.
✔ Yüksek lif içeriğinden ötürü zayıflamaya yardımcı olur.
✔ Sindirim dostudur.
✔ B1, B2, B3 ve C vitaminlerinin sağlamış olduğu enerji sayesinde yorgunluğa iyi gelir.
✔ Kötü kolesterolle savaşır.
✔ Cildi yumuşatır.
✔ İshali önlemeye yardımcı olur.
✔ Vücudun toksinlerle savaşmasına yardımcı olur.
✔ Bağırsak parazitlerini azaltır.
✔ Mide asidini dengeleyerek, ülser ve reflü gibi hastalıkları önler.

Haşlanmış mısır mide dostu bir besindir. Bu yüzden mide rahatsızlıkları olanların tüketmesinde sakınca olmadığı gibi çokça faydaları bulunmaktadır. Önümüzdeki bir kaç gün içerisinde tezgahlarda yerini alacak mısırlarla eğer haşlanmış mısır yaparsanız suyunu da sakın dökmeyin ve mutlaka kullanın. Arkadaşlarınızı da haşlanmış su hakkındaki bu bilgilerden haberdar edin. 

Kaynak: Sağlık Haberciniz