Hata yapıyoruz. Sirkeyle asla temizlememeniz gereken 6 eşya

Sirke doğal temizleyici olarak kullanılmaktadır. Sirke ile bir çok noktada temizlik yapılabilmektedir. Ancak evde temizlik yaparken sirkeyi asla kullanmamanız gereken bazı eşyalar bulunuyor.

Hata yapıyoruz. Sirkeyle asla temizlememeniz gereken 6 eşya
Yayınlanma Tarihi : 22 Nisan 2022 20:50

Gereksiz kimyasallardan uzak kalmak isteyen herkes sirke ile temizlik yapmak istiyorlar. Sirke ile temizlik yapmayı alışkanlık haline getirenlerin sayısı epey fazla. Hatta bir çok uzman sirke ile yapılan temizliğin daha sağlıklı olduğunu belirtiyorlar.

KİMYASALLAR HER YERDE

Evde temizlik yaparken kullandığımız çoğu temizlik ürünü kimyasal bileşenlere sahip. Üstelik bu kimyasallar sadece bize değil, bitkilerimize ve evcil hayvanlarımıza da zarar veriyor. Hatta atık su nedeniyle doğamıza da zarar veriyorlar. Tuvalette kullandığınız bir kimyasal şehrin atık hattına sonrasında da doğaya karışıyor.

Kimyasal tüketimi arttıkça sağlık sorunları da hızla artıyor. Çok sayıda cilt hastalığı ve solunum hastalığının altında kimyasal ürünleri kullanmak yatıyor. Ancak buna rağmen kimyasallar her yerde olmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalarda kimyasal ürünlerle temizlik yapmanın çok zararlı olduğunu ortaya çıkarıyor.

SİRKE SON DÖNEMDE MODA OLDU

Eski dönemlerde sirke ile temizlik yapan büyüklerimizin sayısı epey fazlaydı. Artık doğala ilginin arttığı günümüzde sirke temizlik yapanların sayısı da giderek artıyor. Sirke ile temizlik yaparken ancak dikkat etmemiz gereken bazı eşyalar var.

Haberciniz.biz internet sitesinde yayınlana bir haberde; Sirke ile temizlik yaparken asla dokunulmaması gereken yerler açıklandı. Bugüne kadar belki de çoğu kişi habersizce bu hatayı yaptı. 

Suyla seyreltilmiş damıtılmış beyaz sirke, bazı ev bakterilerini öldüren, sert su birikintilerini çözen ve kiri temizleyen, markalı temizlik ürünlerinin maliyetinin çok altında doğal, toksik olmayan bir temizlik mucizesi olarak lanse edilir.

Tüm bu yutturmaca inanmayın. Amerikan Temizlik Enstitüsü'nün iletişimden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Brian Sansoni, "Sirkenin her şeyi temizleyebileceğine dair yaygın bir algı var, ancak sandığınız kadar kapsamlı bir içerik değil" diyor.

Damıtılmış beyaz sirke, çay makinenizin kirecini çözmede ve pencereleri iz bırakmadan temizlemede iyidir. Ama nasıl kireç lekelerini yiyip bitiriyorsa, aynı şeyi evinizdeki diğer yüzeylere de yaptığını hayal edin. Evet hayali bile kötü...

İşte sirkeyi temizlik için kullanmamanız gereken altı yer

Ütü

Tanka asla sirke eklemeyin; cihazın iç kısmına kalıcı olarak zarar verebilir. Çoğu buharlı ütünün hazne içinde koruyucu bir kaplaması vardır, ancak asit astarı yiyip bitirebilir ve ardından metal parçalar gelir.

Ütüyü temizlemenin en iyi yolu, sahip olduğunuz modele bağlıdır, bu nedenle kullanım kılavuzunu okuyun. Modelinizin kendi kendini temizleme işlevi varsa, çoğu durumda yapmanız gereken tek şey hazneyi suyla doldurmak, ütüyü ısıtmak, fişini çekmek ve tabanı aşağı bakacak şekilde lavabonun üzerinde tutmaktır. Kendi kendini temizleme düğmesini basılı tutun; sıcak su ve buhar, tüm kirliliklerle birlikte tabandan çıkacaktır.

Mermer mutfak tezgahı

Taş tezgahlarınızın güzel görünmesini istiyorsanız sirkeden uzak durun. Asit, mermer ve kireçtaşı gibi doğal taşları aşındırır ve matlaştırır. Sansoni'nin yara izine benzettiği parlaklıklarını kaybetmelerine neden olabilir. Granit gibi diğer dayanıklı taşlarla sirke, uygulanmış olan herhangi bir sızdırmazlık maddesini bozabilir.

Bunun yerine, bu tür tezgahları yumuşak deterjana batırılmış bir sünger veya bulaşık bezi ile silmenizi öneririz. İnatçı lekeleri çıkarmak için sadece plastik ovma pedleri kullanın.

Bulaşık makineleri

İçinde bir kase sirke bulunan bulaşık makinesini çalıştırmanın, sert su tabakasından ve kalıcı kokulardan kurtulmaya yardımcı olacağını duymuşsunuzdur. Bazı insanlar sirkeyi durulama yardımcısı olarak bile kullanır.

CR'yi test eden kişiler, sirkenin su tabakasını kaldırıp kaldıramayacağını görmek için bulaşık makinesi laboratuvarımızda denedi. CR'deki bulaşık makinesi laboratuvarı başkanı Larry Ciufo, "Hiçbir şey yapmadı" diyor. "O zamanlar belki hiç yoktan iyiydi ama bugün gerçekten işe yarayan özel formüllü bulaşık makinesi temizleyicileri var."

Sirke, su lekelerinden kurtulmada etkisizdir ve bazı bulaşık makinesi üreticileri, asetik asidin cihazdaki kauçuk parçaları yiyip bitirebileceği konusunda uyarmaktadır.

Elektronik ekranlar

Doğru oranda su ile karıştırıldığında sirke, pencereleri iz bırakmadan bırakmak için harika olabilir. Ama asla bilgisayarınızda , akıllı telefonunuzda , tabletinizde veya TV'nizde kullanmayın. CR'de elektronik ürün test uzmanı olan Antoinette Asedillo, "Sirke, ekranın parlama önleyici özelliklerine zarar verebilir ve hatta dokunmatik ekranı daha az duyarlı hale getirebilir" diyor.

Bunun yerine sade suyla nemlendirilmiş yumuşak bir sünger veya bez kullanın. İnatçı lekeler için, suyla yüksek oranda seyreltilmiş, ekranın kendisine değil beze uygulanan bir bulaşık sabunu solüsyonu deneyin. (Ne kadar sabun kullanılacağına ilişkin bir kılavuz olarak Panasonic, 100:1 su/sabun oranını önerir.)

Küçük ev aletleri

Karıştırıcılar, kahve makineleri ve ekmek kızartma makineleri gibi çoğu küçük mutfak aletindeki plastik ve cam yüzeyler sirke ile temizlenebilir, ancak sirkenin aşındırabileceği kauçuk parçalardan veya metallerden kaçınmalısınız. Buna paslanmaz çelik dahildir. Farklı kalitelerde paslanmaz çelikler. Düşük kaliteli olanlar genellikle küçük cihazlar için kullanılır ve asitle tetiklenebilecek paslanmaya karşı daha az dirençlidir.

Şüphe duyduğunuzda, bunun yerine seyreltilmiş bulaşık deterjanı kullanın.

Çamaşır makineleri

Sirke bazen yumuşatıcı olarak veya çamaşırlardaki leke ve kokuları gidermek için kullanılır. Ancak bulaşık makinelerinde olduğu gibi bazı çamaşır makinelerinde de lastik contalara ve hortumlara sızıntı yapma noktasına kadar zarar verebilir. Sürekli kullanımda sirke hortumları kelimenin tam anlamıyla eritebilir, sızıntılara ve dolayısıyla muhtemelen evde her türlü ek hasara neden olabilir. Özellikle önden yüklemeli yıkayıcılar sirke ile ilgili hasarlara karşı oldukça hassastır.

Sirkenin, yiyecek lekeleri ve kan lekeleri de dahil olmak üzere giysilere zaten yerleşmiş olan lekeler için pek kullanışlı olmadığını belirten uzmanlar piyasada zorlu lekeleri çıkarmada kullanılan harika ürünler olduğunu özellikle belirtiyor.

SİRKE İLE TEMİZLİK YAPMADAN  ÖNCE HERKESİN BİLMESİ GEREKEN BAŞKA BİR ÖNEMLİ HATIRLATMA DAHA

Bir diğer önemli hatırlatma da temizlik sirkesi ve elma sirkesiyle ilgili olan hatırlatmadır. Çoğu kişi elma sirkesi ile temizlik sirkesi hakkındaki farkı bilmeden salatalarda ve yemeklerde kullanmış olduğumuz elma sirkesiyle temizlik yapmaya çalışmaktadır. Oysa bu son derece hatalı bir uygulamadır. Elma sirkesi sadece mutfakta kullanılabilen doğal bir besindir. Yine aynı şekilde üzüm sirkesi de öyle.

Temizlik sirkesi ise oldukça farklıdır. Bu yüzden marketten ya da herhangi bir yerden sirke satın alırken bu hususa dikkat etmenizde fayda vardır.

Elma sirkesiyle yapacağınız temizlik bir temizlikten çok ortalığın daha da fazla kirlenmesine yol açacaktır.

Temizlik sirkeleri genelde beyaz sirke olarak bilinmektedir. Bu konuda da bilgi sahibi olmanız temizlik yaparken yararınıza olacaktır. 

Kaynak: consumerreports.org - Haberciniz.biz