Hayvan Gübresini İçme Suyuna Sızdıran Çifte, 'Çevreyi Kasten Kirletme' Suçundan Adli İşlem

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde satmak için havuzlarda biriktirdiği hayvan gübresini iki mahallenin içme suyuna sızdıran karı kocaya 'çevreyi kasten kirletme' suçundan adli işlem başlatıldı.

Hayvan Gübresini İçme Suyuna Sızdıran Çifte, 'Çevreyi Kasten Kirletme' Suçundan Adli İşlem
Yayınlanma Tarihi : 09 Mayıs 2022 17:09

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde karı kocanın satmak için havuzlarda biriktirdiği hayvan gübresi iki mahallenin içme suyuna sızdı. Jandarma ekipleri, izinsiz ve ruhsatsız havuz açan şahıslara şahsa adli ve idari işlem başlattı.

Edinilen bilgiye göre, il Jandarma Komutanlığı Çevre Doğa ve Hayvanları Koruma Tim Komutanlığı ekipleri, Pınarbaşı ilçesine bağlı Pazarören ve Tokmak Mahallelerindeki içme sularının kirlilik seviyesinde akması üzerine inceleme başlattı. Ekiplerin yaptığı incelemede, H.T. ve eşi G.T.'nin Kayseri-Malatya Karayolu Güzyurdu Mevkii'nde izinsiz ve ruhsatsız olarak 2 adet havuz açarak, hayvan gübresinden bio enerji üretimi yaptığını, ardından da arta kalan atığı satmak amacıyla depoladıklarını, söz konusu havuzlardan sızan atığın ise Pazarören ve Tokmak Mahallesine ait içme suyuna karıştığı tespit etti. İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde olay yerinde önlem alan ekipler, H.T. ve G.T.'ye ise "çevreyi kasten kirletme" suçundan adli işlem, "2872 sayılı Çevre Kanunu'na Muhalefetten" idari işlem başlattı.

Kayseri İl Jandarma Komutanlığınca, bölgenin huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik yapılan faaliyetlerin, vatandaşlarında desteği ile sürdürüleceği bildirildi.

Kaynak:Haber Kaynağı