Hem böbreklere zarar veren hem de gün boyu susuzluğu artıran besinler

Ramazan ayı nedeniyle bir çok kişi oruç tutacak ve susuzluk sorununa neden olan besinler Ramazan ayında çok daha zararlı hale geliyorlar. Sizde eğer oruç tutuyorsanız hem böbreklere zarar veren hem de susuzluğu artıran bu besinlerden uzak durun.

Hem böbreklere zarar veren hem de gün boyu susuzluğu artıran besinler
Yayınlanma Tarihi : 02 Nisan 2022 21:05

Ramazanın bugün il günü. Milyonlarca kişi oruç tutmaya başladı. Oruç tutarken gün boyu bizi susatmayacak besinler tercih etmemiz gerekiyor.

Özellikle sahurda turşu gibi tuzlu gıdalardan uzak durmakta fayda var. Yine aynı şekilde kızartılmış yiyeceklerden de uzak durmak gerekiyor. Yağlı ve kızartılmış yiyecekler sadece gün boyu susamamıza neden olmuyor aynı zamanda böbreklere de zarar veriyor.

Ramazan ayı içerisinde sahurda kızartılmış yiyeceklerden ve tuzlu gıdalardan uzak durmakta fayda var. Sahurda vaktimiz pek fazla olmadığı için hazır yiyeceklere yöneliyoruz. Örneğin konserve yiyecekler gibi. Bu yiyeceklerden de uzak durmakta fayda var. Normal günlerde de hiç bir faydası olmayan bu yiyeceklerin özellikle sahurda tercih edilmemesi gerekiyor.

KAHVALTI GİBİ TÜKETMEYE DİKKAT EDİN

Sahurda daha çok kahvaltı yapar gibi beslenmek gerekiyor.  Diyetisyen Cansu Kolukırık İhlas Haber Ajansı'na yaptığı açıklamalarda sahurda tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgi verdi.

Kolukırık, sahurda neler yenmesi konusunda ise şu bilgileri paylaştı:


“Protein tok tutucu etkiye sahiptir ve sahur öğünümüz mutlaka protein ağırlıklı olmalıdır. Sahurda tercihimiz kahvaltı türü olarak yapacağımız bir öğündür. Haşlanmış yumurta, menemen, sebzeli bir omlet olarak protein içeriği en yüksek besin olan yumurtaya sahurda yer vermeliyiz.

Peynir ve zeytin porsiyon kontrolünde olmalı ve mümkün olduğunca az tuzlu veya tuzsuz olmalıdır. Zeytin yerine ceviz, badem gibi posa içeriği yüksek kuruyemişler de tercih edilebilir.

Beyaz ekmek, pide ekmeği yerine tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği gibi tam tahıllı ekmek türleri tercih edilmelidir. Bu tür ekmekleri tüketmemiz gün içerisinde bizi tok tutar ve halsizliğimizi önler.

Sebzeler ve meyveler yüksek sıvı miktarı içerdiğinden ve vitamin mineralden zengin olması nedeniyle sahurda mutlaka yer verilmelidir. Domates, salatalık, yeşillik, bir ince dilim karpuz tüketebiliriz.”

HAMUR İŞLERİNDEN UZAK DURMAK GEREKİYOR

Öte yandan çok sayıda beslenme uzmanı sahurda hamur işi tüketiminden uzak durulması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Özellikle börek ve poğaça gibi yiyecekler daha çabuk acıkmaya neden oluyor. Hamur işi iftarda çay sonrası tüketilebilir sorun yok. Ancak Sahurda tüketilen hamur işleri hem gün içerisinde  daha çok susamanıza neden olacak hem de acıkmanıza neden olacaktır. Ayrıca vücudunuza gereğinden fazla da şeker yüklemesi yapmış olacaksınız. Gün boyu su içemeyeceğiniz için de vücudunuzun ödem dolmasına neden olacaktır.

Ramazanın faydalarından biri olan vücudu ödemden arındırma işlemi de sahurda tüketilen hamur işi gibi yiyecekler nedeniyle gerçekleşemeyecektir. Bu yüzden tuzlu gıdalar, hazır yiyecekler, hamur işleri gibi besinlerden uzak durmak sağlığınız açısından çok daha faydalı olacaktır. 

İlgili Haberler