Hep faydalı dedik durduk! Limon suyunun bilinmeyen yan etkisi

Bugüne kadar limon suyunun hep faydalı olduğunu düşünüyorduk. Ancak limon suyu tüketmenin 7 yan etkisi bulunuyor

Hep faydalı dedik durduk! Limon suyunun bilinmeyen yan etkisi
Yayınlanma Tarihi : 13 Nisan 2022 23:42

Limon suyu tüketiminin şu günlerde arttığı görülüyor. Ancak her tavsiyeyi uygulamadan önce kendi bedenimize dikkat etmekte fayda var. Limon suyunun faydaları olduğu kadar zararları da var.

C vitamini deposu limonun bugüne dek faydalarından söz edilmişti hep. Hatta çoğu beslenme uzmanı her sabah limonlu su tüketmenin mucizelerini anlatıyor. Hemen hemen çoğu televizyon kanalı ve haber sitesi de limon suyunun faydalarıyla ilgili içerikler yayınlıyorlar.

Ancak araştırmalar limon suyunun pekte masum olmadığını ortaya çıkardı. Bazı kişiler için faydaları olabilen limon suyu bazı kişiler için ise zararlı olabilir. Bu yüzden limon suyu tüketirken 7 yan etkisini bilerek tüketmekte fayda var. 

Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir haberde limon suyu tüketmenin 7 sakıncasından bahsedildi. Yayınlanan haberde limon suyu tüketirken dikkat etmesi gereken kişiler ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. İşte Hürriyet'in 7 başlıkta toplamış olduğu limon suyunun 7 yan etkisi

cristina-anne-costello-4jsmbl30x-a-unsplash.jpg

1-MİDE YANMASI VE REFLÜ

Genellikle mide ekşimesi , kusma ve mide bulantısına yol açan reflü bozukluğu, genellikle asitli yiyeceklerin tüketimi ile tetiklenir. Yemeğin yanında veya sonrasında limon suyu tükettiğinde semptomların başlangıcını hissedebilir. Ülserli olanlar, bir bardak limon suyundan sonra mide rahatsızlıklarından muzdarip olabilir. Bu durumda, mide astarı tahriş olur ve bağırsakta hafif akut tahrişe neden olur!

Midesi hassas olanlar için kısacası Limon suyu pek önerilmiyor! 

2-DİŞ MİNESİ ZARAR GÖREBİLİR

Yüksek asitli içeriğinden dolayı limon suyu diş minesini bile etkileyebilir. Evet, doğru duydunuz! Limon suyunun fazla tüketilmesi, inci beyazlarınızı acımasız bir şekilde bırakarak dişlerİ aşındırabilir! Aşırı kullanımı, dişlerinizi lekeli ve yaralı hale getirebilir. Dişlerde oyuklar olanlar durumun kötüleşmesine maruz kalabilir. 

Diş sağlığınıza önem veriyorsanız diş sağlığınız için aşırı limon suyu tüketmekten uzak durun! 

sama-hosseini-tm7mf8apkcq-unsplash.jpg

3- DEMİR EMİLİMİNE DİKKAT EDİLMELİ

Bazı çalışmalar limon suyunun vücut tarafından aşırı demir emiliminin ardında bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Bu, yüksek askorbik asit içeriğine bağlanmaktadır. Demir vücutta depolanmaya devam ederse, demir toksisitesine ve ishal ve bulantı gibi diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Demir eksikliği büyük bir sorundur. Demir eksikliği sorununuz  varsa limon suyu tüketimine dikkat etmelisiniz!

4- KLOROKİN SEVİYELERİ

Klorokin, sıtma mağdurlarını tedavi etmek için kullanılır ve limon suyu etkinliğini azaltır. Doktorlar sıtma hastalarının tedavi süresince ve iyileşme döneminde limon suyu tüketmemelerini önermektedir.

myfanwy-owen-09tunhkusrk-unsplash.jpg

5- ALERJİK REAKSİYONLAR

Turunçgiller bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Reaksiyonlar migren ve cilt alerjisini içerebilir.

6- HAMİLELİKTE DİKKAT!

Hamile kadınlar limon suyu içebilirler, ancak bunu ölçülü bir şekilde yapmalılar. Birçok kadın hamileliğin ilerleyen bölümlerinde mide ekşimesi yaşar ve bol miktarda limon suyunun dökülmesi durumu daha da kötüleştirebilir. Hamilelik sırasında, dişler ve kemikler kireç çözücüye maruz kalır. Limonda bulunan sitrik asit durumu ağırlaştırabilir. Limon suyunun bu yan etkisi, bu aşamada bazı kadınlarda boğaz ağrısının başlamasına neden olabilir.

Hamilelikte asitli içecekler kadar limon suyu tüketmekte sakıncalı olabiliyor!

İlla limonlu su içmek istiyorsanız suyunuza 1 damladan fazla damlatmamaya dikkat edin. 

7- BÖBREK SAĞLIĞI İÇİN RİSKLİ

Çeşitli çalışmaların böbrek ve safra kesesi sorunları olan kişilerin limon suyu içmekten kaçınmaları gerektiğini gösterdiğini biliyor muydunuz? Limon suyu, vücuttaki kalsiyum emilimini engelleyebilir ve böbrek durumunu ağırlaştırabilir.

Görüldüğü gibi limon suyu pek görüldüğü kadar masum değil. Unutmayın bir başkası için faydalı olan bir şey sizin için zararlı olabilir. Limon suyunun şimdiye dek hep faydalarından bahsedilmişti. Limon suyuyla ilgili bu 7 yan etki çoğu kişi tarafından pek bilinmemektedir.

LİMONLU SUYUN ZARARLARI ARAŞTIRMAYLA DA KANITLANMIŞTI

BBC Türkçe tarafından yayınlanan bir haberde de limonlu suyun zararları kanıtlanmıştı. Yayınlanan haberde 300 kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın ayrıntılarına yer verilmişti. 

ARAŞTIRMA NEYİ İÇERİYORDU?

King's College London Üniversitesi araştırmacıları, asitli yiyecek ve içecekleri tüketmenin diş minesini aşındırdığı ortaya çıktı. Örneğin çokça tüketilen limonlu su bu içeceklerden biri. Sözcü gazetesi de sayfalarında bu araştırmayı yayınlayarak limon suyunun yan etkileriyle ilgili detayları paylaşmıştı. 

Kaynak: HÜRRİYET

İlgili Haberler