Her Gece Uyumadan Önce 1 Kase Yoğurt Yenirse , Vücuda Sağladığı 5 Fayda

Yoğurt en sevilen besinlerden biridir. Türk mutfağının vazgeçilmezi olan yoğurdun 5 süper faydası ortaya çıktı.

Her Gece Uyumadan Önce 1 Kase Yoğurt Yenirse , Vücuda Sağladığı 5 Fayda
Yayınlanma Tarihi : 25 Şubat 2022 19:42

Yoğurt Türk mutfağında sevilen bir besindir. Çok sayıda kişi sofrasından yoğurdu eksik etmez. Pastalarımıza, poğaçalarımıza da eklenebilen yoğurt başlı başına bir mucizedir. Bebeklerimize de faydası olan yoğurt insan hayatında büyükçe bir yer tutar.

Daha çok evde yapılan  yoğurtların tercih edilmesi önerilir. Sayısız faydası bulunan yoğurt özellikle yağsız olanından tüketilirse vücuda büyük faydalar sağlar. Bunlar arasında en önemlisi kilo kontrolünü sağlamasıdır. Kemik ve diş sağlığı içinde iyi gelen yoğurt en sağlıklı besinlerden biridir.

Çocuklarımızı da yoğurda alıştırmamız gerekmektedir. Bugün Türk mutfağında bolca tüketilen yoğurt batı ülkelerinde de çokça tüketilmektedir.

Hatta ABD gibi ülkelerde minik yoğurt dükkanları bile bulunur. Dondurma yer gibi insanlar yoğurt tüketmektedir.

Sayısız faydası olan yoğurdun 5 önemli faydası daha ortaya çıktı. Posta gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde yoğurdun vücuda sağlamış olduğu 5 önemli faydaya yer verildi. İşte her gece uyumadan önce bir kase yoğurt tüketmenin vücuda sağladığı 5 süper fayda..

1-Panzehir etkisi yaratır


Ne zaman antibiyotik kullanmak zorunda kalırsanız, yoğurdun günlük beslenmenizde daha önemli hale geldiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Antibiyotikler, hastalık etmeni olan zararlı bakterilerin vücutta yok olmasını sağlarken bağırsaklarda yararlı bakterilerin de ölmesine neden olur. Eğer antibiyotik kullanımına bağlı yararlı bakterilerin bağırsakta korunmasını istiyorsanız, antibiyotik içtikten sonra yoğurt tüketmeyi ihmal etmemelisiniz

2-B vitaminlerinin üretimini tetikler

1884729.jpg
Vücudumuz çok az vitamini kendisi üretir. Bağırsaklarda olan bu biyolojik olay sadece B grubu vitaminlerinden bazıları ve K vitamini için geçerlidir.

B grubu vitaminlerinin; vücudun enerji dengesi, sinir sistemi iletimi ve bağışıklık sistemi hastalıklarından korunmak için önemli yeri olduğundan besinlerle alınması şarttır. Ancak yoğurdun sihirli bir etkisi bulunur. Düzenli yoğurt yiyenler, bağırsaklarında B grubu vitaminlerini üretmeye başlar. Bu etkinin olabilmesi için yoğurdu suyu ile beraber tüketmelisiniz. Bu nedenle süzme yoğurt değil normal yoğurt yemelisiniz. 

3-Kan şekerini dengeler


Yapılan araştırmalarda, ekşimemiş ve kaymağı alınmış yoğurt yiyen kişilerin kan şekerlerinin düzene girdiği bildirilmiştir. Ayrıca yoğurt bağırsaklardan geçişi de yavaş olan bir yiyecek olduğundan yedikten sonra kan şekerine yansıması da çok yavaş olur. Yemeklerinizin yanında bu nedenle muhakkak yoğurdu sade, kaymağı alınmış ve ekşimemiş şekli ile yemenizi tavsiye ederim. 

4-Hastalıklara karşı doğal kalkan

3497832.jpg
Laktik asit içermesi, yoğurdu diğer birçok besinden ayıran en önemli unsurdur. Laktik asit bağırsak içi ortamı aside çevirerek, yani ortamın pH'ını düşürerek kanser yapıcı maddelerin üremesini önlerken, bağışıklık güçlendirici metabolitlerin de artmasını sağlar. Temel olarak yoğurt mükemmel bir bağışıklık güçlendiricidir.

Yoğurtta bulunan laktik asit bakterilerinin; kanser, enfeksiyonlar, gastrointestinal hastalıklar ve astımı önleyici ciddi etkisi bulunmaktadır. Yoğurdun günlük ve taze olarak yenmesi, bu hastalık önleyici etkisini daha da artırmaktadır. 

5-Sindirimi rahatlatır

indir.jpg
Yoğurtta bulunan Laktobasillus Bulgaricus, bağırsak hareketini artıran ve hiçbir besinde bulunmayan özel bir bakteridir. Yoğurt, laktik asidi sayesinde zararlı bakterileri öldürerek ishal oluşumunu önler ve bağırsağın sağlıklı bir iç ortam olmasını sağlar. Açıkçası bu kalsiyum deposu fermente süt ürünü tam bir bağırsak temizleyicisidir diyebiliriz. Yoğurt; yendikten sonra kalsiyumun emilimini artırır, kaliteli hayvansal protein içermesi sayesinde bağırsaklarda doygunluk hormonunun uyarılmasını da sağlar.

İlgili Haberler