Herkesin Kolaylıkla Yapabileceği Bir Lezzet! Evde Domates Nasıl Kurutulur Püf Noktasını Öğrenin

Domates Türk mutfağının vazgeçilmez sebzelerindendir ancak... Kurutulmuş domatesin lezzeti çok daha başkadır. Çok basit yöntemlerle evde sizde domates kurutabilirsiniz.

Herkesin Kolaylıkla Yapabileceği Bir Lezzet! Evde Domates Nasıl Kurutulur Püf Noktasını Öğrenin
Yayınlanma Tarihi : 04 Eylül 2021 01:59

Kış aylarında domates fiyatlarının pahalı olması nedeniyle ya kışlık konserve yapar bazı ev hanımları ya da domates kuruturlar.

Domates kurutmak açıkçası konserve yapmaya göre daha zahmetsizdir. Ancak püf noktasını iyi bilmek gerekiyor. Domates kurutayım derken çürümesine veya küflenmesine neden olursanız o domates yenilmeyeceği gibi ziyan olur ve emekler boşa gider.

Bu yüzden domates kuruturken bilmeniz gereken bazı püf noktalar var.

Akşam gazetesi domates kuruturken yararlanılması gereken yöntemleri açıkladı. Oldukça kolay olan bu yöntemler sayesinde sizlerde evde domates kurutma işlemi yapabileceksiniz.

Öncelikle Domatesler iyice yıkanmalı.

Kurutmada kullanılacak olan domateslerin susuz olmasına dikkat edilmelidir.

Domatesler ortadan ikiye bir bıçak yardımı ile kesilmelidir.

Açıkta kalan yüzlerine bir çay kaşığı kadar kaya tuzu serpiştirilmelidir. Sonrasında domatesler güneş görecek bir şekilde tepsiye dizilmelidir. 

Balkon veya teras gibi güneşi iyi gören yerlere tepsinizi koyabilirsiniz. Bahçenize koymamanızı öneririz kedi dostlarımız onlara zarar verebilir. Vermeseler bile idrarlarını yapabilirler :(

PÜF NOKTALAR

Ve domateslerin küflenmemesi için dışarıda bir yere koyduysanız mutlaka tepsileri geceleri içeri alın. Evde güneş gören bir alanınız yoksa fırında da onları kurutabilirsiniz. Kurumuş domatesleri ekmeklerinizde ve yemeklerinizde hatta salatalarınızda bile kullanabilirsiniz. Çorbası da enfes oluyor açıkçası.. 

Domates kurutmayla ilgili bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin