Hiç Bir Uzman Söylemez , Karbonatın Hiç Duymadığınız 19 Yararı.

Karbonat, Türk mutfağında genelde kek, pasta ve poğaça gibi hamur işlerinde kullanılır. Ancak Karbonat başlı başına bir mucize çıktı. Bakın bakalım Karbonatın bilinmeyenleri neler..

Hiç Bir Uzman Söylemez , Karbonatın Hiç Duymadığınız 19 Yararı.
Yayınlanma Tarihi : 13 Mart 2022 15:43

Karbonat sadece Türk mutfağında değil dünyanın dört bir yanında tüketilen beyaz bir mucize. Ancak çoğu kişi Karbonatı sınırlı alanda kullanıyor. Diğer faydalarını ise pek bilmiyor.

Oysa Karbonat başlı başına bir mucizedir. Bir çok uzman isim Karbonatın çeşitli faydalarını bilmesine rağmen başkalarıyla paylaşmıyor. Hatta dev şirketler bu sırrın açığa çıkmaması için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar.

Neyse ki Karbonatın faydasını bilip ve başkalarıyla paylaşanların sayısı epey fazla.

newsner.com sitesinde Karbonatın sayısız faydasından bahsedilen bir içerik yayınlandı. Tam 19 madde halinde açıklanan o bilgiler bir çok kişi tarafından da paylaşılıyor.

Temizlikten sağlığa kadar bir çok alanda karbonatın mucizevi etkileri bulunuyor. Özellikle ev hanımlarının işini kolaylaştıracak bir çok harika bilgi yer alıyor.

Ulusal Post olarak sizlerle Karbonatın 19 mucizevi faydasını paylaşacağız. Sizlerde Karbonatın mucizelerinden başkalarının da yararlanması için bu içeriği paylaşabilirsiniz.

SİVRİ SİNEK ISIRIKLARINA KARŞIN ETKİLİ BİR MUCİZE

1- Sivrisinek ve diğer böceklerin ısırıkları canınızı yakıyordur mutlaka. Artık yakmayacak. Karbonatı su ile karıştırın ve ısırılan bölgeye sürün. 10 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile bölgeyi temizleyin. Isırığın acısı anında geçecek!

YORGUNLUĞUNUZU ALIR

2- Alışverişe gittiniz ya da uzun süre yürüdünüz diyelim. 3-4 çay kaşığı karbonatı 2.5 litre su ile karıştırın ve ayağınızı suda bekletin. İnanın masaj koltukları kadar etkili olacak.

AYAK KOKUSUNA SON VERİYOR

3- Karbonat sadece ayak masajı konusunda işe yaramıyor. Ayrıca ayakkabınızdaki kötü kokuları yok ediyor. Göz kararı karbonatı ayakkabınızın içine döküp bekletin. Ertesi gün kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

BAKLAGİLLERİ YUMUŞATIYOR

4- Fasulye, mercimek ve bamya gibi diğer sebzelerden yemek yaparken yemeğin içine birkaç çay kaşığı karbonat ilave edin. Yumuşadıklarını göreceksiniz.

BUZDOLABI KOKULARINA SON VERİYOR

5- Buzdolabınız kötü mü kokuyor? Küçük bir kaba karbonat doldurun ve ağzı açık şekilde buzdolabınızda bekletin. Kötü kokuların yok olduğunu hissedeceksiniz.

İÇECEKLERİNİZİ BAYATLATMAZ

6- Yazın vazgeçilmezi olan soğuk içecekler tazeliğini çabuk kaybeder. Soğuk suyun içine biraz şeker, limon suyu ve yarım çay kaşığı karbonat ekleyin. Karbonat, limondaki asidi karbonik aside dönüştürecektir. Karbonat az miktarda tüketildiğinde zararsızdır. Günde en fazla bir çay kaşığı karbonat tüketin.

MİDE YANMASINA BİREBİR

7- Karbonat, mide ekşimesini önlemede en önemli yardımcınızdır. Bir çay kaşığı karbonat ile bir bardak suyu karıştırın ve için. Göreceksiniz ki ne mide ekşimesi kalacak ne de şişkinlik.

KÜVETİ TEMİZLER

8- Eğer küvet kullanıyorsanız, 50 ile 100 gram arasında karbonatı su dolu küvetinize dökün. Karbonat, suyu yumuşatır. Bunu haftada en fazla iki kez yapabilirsiniz.

NEMİ YOK EDER

9- Hafif nemlendirilmiş pamuğun üzerine karbonat serpin. Doğal deodorant olarak kötü kokuları uzun süreli yok edecektir.

AĞIZ KOKUSUNA SON VERİR

10- Ağzında istenmeyen koku olanlara müjde! Ilık su ile bir çay kaşığı karbonatı karıştırın ve gargara yapın. Kötü koku anında yok olacaktır.

KEDİ KUMLARINDAKİ KOKUYU ÖNLER

11- Evdeki minik dostlarımız da karbonattan faydalanabilirler. Kedi kumlarına ekleyeceğiniz bir miktar karbonat, kumdaki kötü kokuyu yok edecektir. Ayrıca karbonatı çöplerinize de atabilirsiniz.

12- Suyun metalle tepkimeye girmesi sonucu termoslarda rahatsız edici bir koku oluşur. Birkaç çay kaşığı karbonatı ılık suya ilave edin ve termosa boşaltıp çalkalayın.

TEMİZLİK MUCİZESİ YARATIR

13- Bir miktar sirkeyle beraber karıştırıldığında, karbonat lekeleri temizlemeye de yardımcı olur. Lavabonuzu tıkadıktan sonra bir miktar sirkeyi dökün, üzerine de biraz karbonat. Lavabonuzdaki lekelerin azaldığını göreceksiniz.

EŞYALARI PARLATIR

14- Gümüşten yapılma kaşık ve çatal benzeri gereçlerinizi sıcak suyun içinde bekletin. Parçalar halinde alüminyum folyo ve birkaç çay kaşığı karbonat ekleyin. Soğuk suyla duruladıktan sonra iyice kurulayın.

DİŞLERİ BEYAZLATIYOR

15- Karbonatın ne kadar etkili olduğuna hala inanmıyorsanız bir de bunu deneyin. Dişlerinizi karbonat ile fırçalayabilirsiniz. Karbonat, ağzınızdaki korozif asitleri etkisiz hale getirir. Gerçekten harika!

16- Bunu yaptığınız için çiçekleriniz adeta dile gelip size teşekkür edecek. Su ile karbonatı karıştırın ve toprağa dökün. Sonuçlara siz bile inanamayacaksınız.

ETİ YUMUŞATIR

17- Bifteğiniz çok mu sert? Üzerine karbonat dökün ve birkaç saat bekletin. Daha sonra doğrayıp pişirebilirsiniz. Ne kadar yumuşadığına inanamayacaksınız.

MAKİNEDEKİ KOKULARI YOK EDER

18- Bulaşık makinenizin sıvı deterjan bölümüne karbonat ekleyin. Tabii ki bunu bulaşık makineniz boşken uygulamanız gerekiyor. Kokular yok olacaktır.

OCAĞINIZI VE FIRININIZI PARLATIR

19- Karbonat ile hem ocağınızı hem de fırınınızı temizleyebilirsiniz. Su ile karbonatı karıştırın ve yumuşak bir sünger ile kirli bölgeyi temizleyin. Sonuçlara ancak gözünüzle görünce inanabilirsiniz.

İşte karbonatın 19 harika faydası bu kadar! Sizlerde karbonatla ilgili bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmaya ne dersiniz?

Kaynak: tr.newsner.com