Hobi Olarak Dikmişti Şimdi Kazandığı Paraya Yakınları Bile Şaşırıyor

Elazığ'da yaşayan Mehmet Hanifi Türkay hobi olarak diktiği ağaçlardan şimdilerde servet kazanıyor. Tarım konusunda belki de örnek olacak bir başarı hikayesi..

Hobi Olarak Dikmişti Şimdi Kazandığı Paraya Yakınları Bile Şaşırıyor
Yayınlanma Tarihi : 24 Ağustos 2021 20:08

Dikkat ettiniz mi başarılı insanların bir çoğu ilk o işe giriştiğinde hobi olarak başlıyor. Zamanla hobi olarak başladığı işin bir gelir kapısına dönüştüğünü gören kişilerin sayısı epey fazladır.

Bu duruma örnek olacak bir başarı öyküsü de Elazığ'dan geldi. Tam 26 yıl önce hobi amaçlı diktiği ağaçlar şimdilerde Mehmet Hanifi Türkay'ın gelir kapısı oldu. Örnek olması adına da başarı öyküsünü İhlas Haber Ajansı muhabirine anlattı. 

Şimdilerde herkesin gelir kapısı haline dönüşen Fıstık yetiştiriciliğinden bakın Mehmet amca nasıl başarı elde etmiş. İşte alkışlanacak başarı öyküsünün ayrıntıları

Elazığ’da Gümüşbağlar köyünde ikamet eden 4 çocuk 9 torun sahibi Mehmet Hanifi Türkay (66) 26 yıl önce hobi olarak fıstık yetiştirmeye başladı.

O dönemlerde menengiç ağaçlarına yaptırdığı aşı ile üretime başlayan Türkay, şu anda 32 dönüm arazi üzerine 2 bin ağaçla fıstık üretimi yapıyor.


Rengi ve aromasıyla, kaliteli ve lezzetli ürünler elde eden Türkay, fıstığın başkenti olan Gaziantep’teki fıstık ihracatçılarının da ilgisini çekti.

Yıllık ortalama 3 ton fıstık rekoltesi elde eden Türkay'ın ürünleri, ABD başta olmak üzere yurt dışından birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Mehmet Hanifi Türkay, “Fıstık üretimine 1995 yılında başladım. Şu anda 2 bin ağaç fıstığımız var, üretime girdik. Gaziantep'ten gelen üretici firmalar, lezzeti ve yeşil yağı bakımından çok hayran kaldı. Onlar bu ürünleri yurt dışına özellikle Amerika'ya gönderiyor” dedi.


“İŞLENMESİ VE SATILMASI DOLAR ÜZERİNDEN YAPILIYOR”

Aslında sanayi sitesinde 35 yıllık esnaf olduğunu belirten Türkay, “Boş zamanlarda hobi olarak fıstıkla uğraşıyorum. Gaziantep’te bir ekibimiz var, fidanlarımız hazır ve istenildiği taktirde dağlarımızı fıstığa çeviririz. Hem dağ meyvesi hem yeşil altın olarak biliniyor, işlenmesi ve satılması dolar kuru üzerinden yapılıyor” diye konuştu. 

Kaynak: iHLAS HABER AJANSI