Hobisiydi inandı ve tek sermayesi bir kütük birde torbaydı, şimdi paraya para demiyor

Şırnak'ta yaşayan Nizam Kara gerçekten de başarı öyküsüyle takdiri hak ediyor. Hobisini adeta fırsata çevirdi..

Hobisiydi inandı ve tek sermayesi bir kütük birde torbaydı, şimdi paraya para demiyor
Yayınlanma Tarihi : 25 Eylül 2021 02:30

Mantar yetiştiriciliği son dönemde en iyi gelir elde edilen işlerin başında geliyor. Çok sayıda kişi oldukça küçük alanlardan verim elde edebiliyor. Zamanla kazanç kapısına dönen bu işi bazı kişilerse hobi olarak tercih ediyor. Şırnak'ta yaşayan bir girişimci ise adeta elinde neredeyse hiç sermaye olmadan harika bir gelir kapısına dönüştürdü bu işi.

İhlas Haber Ajansı'nda yer alan habere göre: Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Hilal beldesinde yaşayan Nizam Kara, hobi olarak bir kütük ve bir torba ile istiridye üretmeye başladı. Kısa sürede hobisini işe dönüştüren Kara, evinin alt katını istiridye üretim merkezi haline getirdi.

Hilal beldesinde Nizam Kara, bir süre önce hobi olarak evinin alt katında istiridye mantarı üretmeye başladı.

SERMAYESİ BİR TORBA VE BİR KÜTÜK


Bir torba ve bir kütük alarak istiridye mantarı üreten Kara, daha sonra işini büyütmeye karar verdi.
Evinin alt katını tamamen istiridye üretim merkezi haline getiren Kara, şimdilerde siparişlere yetişemez duruma geldi.


Çalışmaları ile ilgili bilgi veren Nizam Kara, bölgede mantarın sadece ilkbahar mevsiminin başlarında belirli alanlarda yetiştiğini söyledi.

ARAŞTIRDIM VE BAŞARDIM


Kara, "Ben de merak ettim, araştırdım, soruşturdum. Araştırmalarım sonucunda mantarı sadece ilkbaharda değil normal olarak üretebileceğimizi öğrendim. Öğrendikten sonra tohum sipariş ettim, yetiştirme konusunda bilgiler edindim. Bir torba ve bir kütük ile yetiştirmeye başladım. İlk olarak hobi amaçlı yetiştirdim istekler gelmeye başladı.

SİPARİŞLERE YETİŞEMEYİNCE NASIL ÇÖZÜM BULDUĞUNU DA AÇIKLADI

Siparişlere yetişemeyince evimin alt katını komple üretime ayırdım. Uludere bölgesine istiridye mantarını ilk ben ürettim. Torbada ve kütükte olmak üzere iki şekilde üretim yapıyorum. Kütüklerin kuluçka süresi 40 gün oluyor, torbaların ise 18-20 gün arası karanlık bir ortamda 20-22 sıcaklık derecesinde bekletiyorum açtığım deliklerden oksijen aldığı yerlerden mantar çıkıyor" dedi.