Isırgan tüketmenin vücuda sağladığı etkiyi bilim insanları ortaya çıkardı

Isırgan Tüm dünya tarihinde tedavi için kullanılmış şifalı bir bitkidir. Yaprak ve dallarında bulunan dikensi şeyler ele veya vücuttan herhangi bir yere temas ettiği zaman cildi tahriş eder kızarıklığa ve kaşıntıya neden olur.

Isırgan tüketmenin vücuda sağladığı etkiyi bilim insanları ortaya çıkardı
Yayınlanma Tarihi : 04 Kasım 2021 03:27

Bu sebeple ısırgan otunu toplarken eldiven veya eli koruyucu birşey giymek iyidir. Isırgan otunun pek çok kullanım şekli vardır. Çorbasından yemeğine böreğinden kavurmasına kadar. Çoğunlukla zayıflamak isteyenler çay olarak kullanmaktadır. İçerisinde birçok mineral ve vitaminler bulunmaktadır. Bu da birçok hastalığa karşı vücudu koruyucu etkiye sahiptir. Kuzey Asya kökenli bir bitkidir. Ancak günümüzde tüm dünyada birçok bölgede yaygın olarak yetişmektedir.

Şimdi ısırgan otunun faydalarından kısaca bahsedelim; 

İçerisinde bulunan etkin maddeler böbrek safra kesesi ve mesanede oluşan taşın kolayca dışarı atılmasını sağlar ayrıca taş kum oluşumunu da engeller yine ayrıca idrar söktürücü özelliğe sahiptir ve mesanede enfeksiyon oluşumunu önler. 

İçerisinde yüksek miktarda bulunan c vitamini ve Demir kırmızı kan hücresi oluşumunu hızlandırır ve üretimini artırır. Böylece yaralar daha hızlı bir şekilde iyileşir ve vücuttaki enerji seviyesinde artış olur.

Isırgan otu çayı düzenli bir şekilde tüketildiğinde dolaşım sistemindeki gerginliği hafifletir ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Bu da kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Birçok alerjik hastalığı iyi geldiği uzmanlar tarafından söylemektedir. Örneğin; astım olan kişiler ısırgan otu çayını düzenli bir şekilde tükettikleri zaman bu hastalığın etkilerinin azaldığını söylemektedirler ve bu olay uzmanlar tarafından da gözlemlenmiştir. 

Kollarda bacaklarda ve daha birçok bölgede oluşan kireçlenmelere ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

Kalsiyum açısından zengin bir bitkidir bu da kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yani kemik sağlığını iyi gelmektedir.

Prostat kanserine iyi gelmektedir.

Kaynatılıp jel haline getirildiğinde yani krem gibi olduğu zaman cilde iyi gelmektedir.

Saç dökülmesini engeller ve kellik tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca kafada oluşan kepeği ne önler. Saçların gürleşmesine de yardımcı olur.

Ağız içinde oluşan diş eti iltihaplarına karşı veya damaklarda oluşan kanamaları azaltır.