İşte beyin hücrelerini öldüren 10 besin

Günlük alışkanlıklarımız beyin hücrelerini etkilemektedir. Bilim insanları tarafından Yapılan araştırmalara göre tükettiğimiz besinler beyni, hafızayı ve psikolojiyi etkilemektedir. Beyin hücrelerine zarar veren 10 besin belli oldu.

İşte beyin hücrelerini öldüren 10 besin
Yayınlanma Tarihi : 21 Ocak 2022 01:46

Beyin hücrelerini etkileyen besinler araştırma konusu olmaya devam ediyor. Bir çok kişi sağlıksız gıdalar tüketiyor. Sağlıksız gıdalar nedeniyle sadece beyin değil aynı zamanda da vücudun bir çok organı hasar görüyor. 

Cips gibi abur cuburlar içerisindeki kimyasalları değiştirilebilir ve bu gıdalar depresyon aynı zamanda kaygı bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir.

2098847.jpg

CNN TÜRK'ün haberine göre bu tür yiyecekler aynı zamanda da mutluluk ve zindelik aynı zamanda da vücudumuz için  önemli bir kimyasal olan  dopamin üretimini olumsuz yönde etkileyebilir. 

Alkol sadece karaciğere zarar vermez. Mideye zarar verdiği gibi zihinsel karışıklığa da yol açabilir. Aynı zamanda rahat düşünme yeteneğinin de ortadan kalkmasına neden olur. 

Öte yandan yapılan araştırmalarda uzun dönem şeker tüketiminin de  nörolojik sorunların atmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Bu durum da öğrenme yeteneğinin azalmasına ve hafızanın zayıflamasına sebebiyet verir. 

Salam, Sosis, Sucuk gibi işlenmiş et ürünleri kahvaltılarda tüketilen besinler arasında yer alıyor. Bu besinler günümüzde çocuk, genç, yaşlı demeden herkes tarafından sevilerek tüketiliyor.

986792.jpg

Doğal ve organik şartlarda üretilmemiş ürünlerin tercih edilmesi durumunda bu tür besinlerde sinir sisteminde sorunlara yol açar. Bu yüzden doğal ürünler tüketmenin, beyin sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu söylenmektedir. 

Kızarmış yiyecekler sadece kilo yapmaz, aynı zamanda kızartmalar beyin hücrelerinin de yavaşça ölmesine neden olur. Kızartmalarda kullanılan yağlar beyin hücrelerine hasar verir. Özellikle tekrar tekrar kullanılmış kızartma yağlarına karşı da dikkatli olmak gerekiyor. 

686834.jpg